Microsoft haastoi Samsungin oikeuteen

Manu Pitkänen

Microsoft haastoi Samsungin oikeuteen
Microsoft on haastanut Samsungin oikeuteen rojaltitilitysten takia.

Vuonna 2011 Microsoft ja Samsung sopivat ristiinlisensoinnista, jonka perusteella Samsung maksaa Microsoftille rojaltimaksuja kaikista myymistään Android-laitteista. Tämä johtuu siitä, että Androidissa hyödynnetään Microsoftin patentoimia tekniikoita.

Microsoftin ja Nokian ilmoitettua viime vuoden syksyllä puhelinliiketoimintakaupasta, Samsung päätti lopettaa rojaltien tilitykset Microsoftille. Korealaisyhtiön mielestä kauppa mitätöi Samsungin ja Microsoftin patenttisopimuksen. Microsoft yritti saada sovun aikaan neuvottelemalla, mutta Samsung päätti aluksi pitää rahat mieluummin itsellään.



Lopulta Samsung suostui maksamaan rojaltit Microsoftille, mutta se jätti myöhästyneestä tilityksestä korot maksamatta. Microsoft yrittää saada oikeusteitse näitä korkorahoja itselleen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.