Seuraavan Androidin nimeksi tulossa Lemon Meringue Pie?

Sami Koivunen

Seuraavan Androidin nimeksi tulossa Lemon Meringue Pie?
Syksyllä ilmestyvän Android L -käyttöjärjestelmän nimeä on arvuuteltu jo hetki. Nyt Android Police näyttäisi keränneen tietoa useista lähteistä, jotka osoittaisivat seuraavan Androidin kantavan lyhennettä LMP.

Sitruuna-marenkipiiraaseen viittava LMP-lyhenne on löydetty jo useammasta lähteestä. Ensin lyhenne havaittiin Android L:n ennakkokehitystyökaluista viitteellä "lmp-preview-release", jonka jälkeen se on löydetty mm. HTC:n väitetyn tabletin Wi-Fi sertifikaatista ja useista AOSP-rajapinnan tiedostonimistä.

Phone Arena uskookin Googlen käyttävän Lemon Meringue Pie -nimeä ainakin sisäisenä koodinimenä tulevalle Android L -julkaisulle. On kuitenkin mahdollista, että Google muuttaa vielä Androidin nimeä, kuten se teki viime vuonna KitKatin tapauksessa. Android 4.4 KitKat tunnettiin Key Lime Pie -nimellä ennen viime hetkillä tehtyä yhteistyösopimusta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi 15T Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi 15T Pro
766 € Hobby Hall
849 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -17%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 507 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.