"Windows Phone" häviää pian puhelimista – jäljelle jää pelkkä Windows

Manu Pitkänen

Windows Phone häviää pian puhelimista – jäljelle jää pelkkä Windows
Windows Phone -brändin käytön lopettamisesta saatiin vihiä jo viime viikolla ja nyt sen seurauksista on saatu ensimmäinen konkreettinen esimerkki brittiläisen MyGo-puhelinmerkin ansiosta.

MyGolta verkkoon julkisesti nähtäväksi päässyt GoFone GF47W -puhelimen tuotesivu paljastaa ensimmäistä kertaa Windows-brändillä varustetun puhelimen. Jälleenmyyjille tarkoitetusta kuvapaketista löytyy puhelimen takaosasta tehty mallinnus, mistä löytyy Windows Phone -brändin sijaan Windows-logo.

Puhelimen tuotesivulla puhutaan muutoinkin lähinnä Windowsista, esimerkiksi Windows Phone Store -sovelluskauppa on lyhennetty muotoon Windows Store ja sovelluksista puhutaan Windows-sovelluksina. Windows Phonea ei ole täysin kumitettu pois, vaan se on edelleen käyttöjärjestelmän virallinen nimi ja siksi sitä käytetään virallisemmissa yhteyksissä. Markkinointiviestinnässä painotetaan kuitenkin pelkää Windowsia.



MyGo-sivun havaitsi ensimmäisenä Neowin.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -34%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
363 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € DNA
449 € Gigantti
449 € Power

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip8
876 € Hobby Hall
1290 € Samsung
1369 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.