EA:n Suomi-studion SimCity BuildIt -esikoispeli kasvoi jättiläiseksi kolmessa viikossa

4
Sami Koivunen

Suomalaisten kehittämä mobiilipeli keräsi hetkessä 15,5 miljoonaa latausta
Electronic Arts on julkaissut sivuillaan infografiikkaa, joka paljastaa suomalaisten kehittämän SimCity-pelin keränneen lyhyessä ajassa huiman määrän latauksia.

Uusin suomalainen menestystarina mobiilisovelluksien saralla sai alkunsa, kun useista menestyspelisarjoista vastaava EA perusti Suomeen uuden pelistudion vuonna 2012. EA tracktwentyksi nimetty studio sijaitsee Helsingissä ja työllistää 35 ihmistä. Ensimmäisen pelinsä studio julkaisi kuukausi sitten.

SimCity-sarjaan kuuluva SimCity BuildIt -mobiilipeli jatkaa jo 25-vuotisen pelisarjan perinteitä. Kaupunginrakentelupeli on ladattavissa sekä iOS:lle että Androidille. 14 kielelle käännetty free-to-download -peli on ladattavissa ilmaiseksi, mutta tarjoaa sovelluksen sisäisiä ostoksia, jotka nopeuttavat ja laajentavat pelikokemusta.

Infografiikka paljastaa pelin keränneen 15,5 miljoonaa latausta kolmessa viikossa. Lisäksi peli on mm. iOS-pelien top5-latauslistalla yli 100 eri maassa.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nokia XR20 – hinta laskenut -40%

Nokia XR20
174 € Kärkkäinen
350 € Proshop
364 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 289 €

Oppo A16 – hinta laskenut -39%

Oppo A16
79 € DNA
229 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Oppo Reno 7 Lite 5G – hinta laskenut -30%

Oppo Reno 7 Lite 5G
618 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 889 €

Samsung Galaxy S21 5G – hinta laskenut -29%

Kommentit (4)

Anonyymi käyttäjä
jaakopsoni (vahvistamaton)

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti LaDeXi:

Ladattu, kokeiltu ja todettu paskaksi jolla ei ole mitään tekemistä SimCityn kanssa.

Mutta kuitenkin on saanut arvosanan 4.2 ja monet kehuu sitå. Ole ylpeä tästä

Vastaa
LaDeXi
LaDeXi

4

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jaakopsoni:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti LaDeXi:

Ladattu, kokeiltu ja todettu paskaksi jolla ei ole mitään tekemistä SimCityn kanssa.

Mutta kuitenkin on saanut arvosanan 4.2 ja monet kehuu sitå. Ole ylpeä tästä


Play-storen arvosteluilla nyt voi pyyhkiä takamuksensa. Siellä ihmiset antaa 1 tähteä kun ei tiedä mihin tarkoitukseen jokin app on tehty tai kun omasta kuraluurista loppuu tila asentaessa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.