Videovuoto: Tässä ovat Samsung Galaxy S6:n tekniset ominaisuudet

5
Manu Pitkänen

Videovuoto: Tässä ovat Samsung Galaxy S6:n tekniset ominaisuudet
Viime syksynä iPhone 6 Plussan vääntelyvideoilla jonkinlaiseksi internetjulkkikseksi muodostunut Lewis Hilsenteger (Unbox Therapy -kanavan kasvot YouTubessa) on julkaissut uuden videon, jossa hän esittelee maaliskuun 1. päivä Galaxy S6:n ja S6 Edgen ominaisuuksia.

Videolla nähdään myös pari laitteista etukäteen otettuja valokuvia, mutta laitteita ei esitellä videossa lainkaan "livenä". Foliopäät saattavatkin ajatella, että kyseessä voi olla niin sanottu kontrolloitu vuoto: Jos Hilsentegerillä oli kerran mahdollisuus valokuvata laitteita ja tutustua niiden teknisiin yksityiskohtiin, olisi hänellä luullut olevan myös mahdollisuus kuvata lyhyt videokin niistä.

Hilsentegerin mukaan molemmissa Galaxy S6 -malleissa käytettäisiin sekä etu- että takapuolella Gorilla Glass 4 -lasia. Premium-tuntumaa on haettu myös käyttämällä puhelimen reunoissa metallia. Materiaalivalintojen vuoksi Galaxy S6:n akkua ei voi vaihtaa, eikä puhelimesta löydy muistikorttipaikkaa. S6:t eivät ole myöskään vedenkestäviä (kuten S5).



Puhelimissa on 5,1 tuuman 1440p-näyttö, kahdeksanytiminen suoritin (mallia ei syystä tai toisesta paljastettu videossa), kolme gigatavua keskusmuistia ja tuki langattomalle lataukselle. Kotinäppäimeen integroitu sormenjälkilukija on vaihtunut Touch ID:n kaltaiseen kosketuslukijaan.

Puhelimien kameroiden ominaisuuksia ei mainita videolla muuten kuin aukkosuhteen verran (f/1,9). Videolla ei kerrota minkälainen kenno puhelimissa on tai käytetäänkö niissä optista kuvanvakainta (Galaxy Note 4:ssä se on, joten oletettavasti myös S6-malleissa).

Galaxy S6:n ja S6 Edgen väitetään olevan teknisesti lähes samanlaiset. Edgessä on tosin kaareva näyttö sekä 50 milliampeerituntia suurempi akku (akkujen todellista kokoa ei videolla kerrottu).



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (5)

delic
delic

1

Kärjistetysti tämähän on kuin köyhän miehen iPhone, vaikkakin ilmeisesti hinta tulee olemaan sama.

Ne minkä avulla samsung vielä aikaisemmin erottui iPhonesta kuten irroitettava akku, vedenkestävyys, muistikortti jne. On nyt kaikki poissa ja siihen vielä kaikenlisäksi lasitakakansi..

On kyllä mielenkiintoinen strategia nyt samsungilla, jos S5 ei kelvannut kuluttajille niin miten tämä luuri tulee löytämään ostajat. Hinta nousee ja ominaisuudet ja hyödyt vähenee.

Vastaa
ProfaneX
ProfaneX

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti delic:

Kärjistetysti tämähän on kuin köyhän miehen iPhone, vaikkakin ilmeisesti hinta tulee olemaan sama.

Niin no.. :) Ei tämän rauta ole 3 vuotta vanhaa.

Vastaa
prunester
prunester

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ProfaneX:

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti delic:

Kärjistetysti tämähän on kuin köyhän miehen iPhone, vaikkakin ilmeisesti hinta tulee olemaan sama.

Niin no.. :) Ei tämän rauta ole 3 vuotta vanhaa.

Sitten esimerkkejä iPhonen kolme vuotta vanhasta raudasta?

Vastaa
Datanen
Datanen

4

Ei kukaan järkevä osta näin kallista puhelinta ellei firma tarjoa sellaista. Puolet halvemalla saa jopa paremman mallin.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.