Jolla paljasti uuden valttikortin: Sailfish Secure

1
Matti Robinson

Jolla paljasti uuden valttikortin: Sailfish Secure
Jollan tämänvuotinen Mobile World Congress -taival painottui pääasiassa käyttöjärjestelmäpuolelle, vaikka tilaisuudessa tietysti nähtiinkin tulevaa Jolla-tablettia. Yhtiön yllätysveto oli uusi alustaversio, jota yhtiö mainostaa huipputurvalliseksi.

Sailfish Secure on Sailfishin päälle rakennettu alusta, jonka kehittäminen tapahtuu yhteistyössä suomalaisen SSH Communication Securityn kanssa. Jolla kertoo, että mobiilialusta on tarkoitettu sekä kuluttajille että yrityskäyttöön ja valtioiden käyttöön.

Suomalaisduon tarkoituksena on luoda Eurooppaan oma turvallinen mobiilialusta, koska sellaista ei vielä ole. Erityisesti vakoilua tai muuta tietoturvauhkaa pelkäävät eurooppalaiset tahot voivat vierastaa yhdysvaltalaisia mobiilialustoja, kuten Androidia.

Jolla mainitsee eduksi laitteistoriippumattomuuden, joten esimerkiksi hallitukset voivat saada Sailfish Securen haluamalleen laitteistokonfiguraatiolle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -28%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
960 € CDON
1149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 835 €

Honor X5 Plus – hinta laskenut -23%

Honor X5 Plus
99 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Honor 400 Lite – hinta laskenut -22%

Honor 400 Lite
179 € DNA
235 € Hobby Hall
248 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power
572 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.