Päivitys ei tässä tapauksessa tarkoita askelta nopeampaan rautaa, vaan pikemminkin päinvastoin. One M8:ssa käytetty Snapdragon 801 -järjestelmäpiiri aiotaan vaihtaa hitaampaan 64-bittisyyttä tukevaan Snapdragon 615 -malliin. Muita muutoksia alkuperäiseen M8:aan nähden s-versiossa ei ole.
Aikaisemmin verkossa huhuttiin M8i-mallista, josta löytyisi myös Snapdragon 615 -järjestelmäpiiri. Huhuissa vihjattiin myös siihen suuntaan, että puhelimen pääkamera vaihtuisi 13 megapikselin malliin. Kameraa ei olla kuitenkaan ilmeisesti muuttamassa M8s:ssä.
Muutos tulee voimaan ainakin Benelux-alueella, mutta todennäköisesti myös muillakin markkina-alueilla – HTC tuskin tekee uutta versiota vain Belgian ja Hollannin takia.
Kommentit (1)
Millä perusteella 64 bittinen on hitaampi?