MixRadio julkaistiin iPhonelle ja Androidille

Manu Pitkänen

Nokian vanhan musiikkipalvelu julkaistiin iPhonelle ja Androidille
Microsoft sai Nokian puhelinliiketoiminnan mukana MixRadio-musiikkipalvelun, jossa algoritmit arpovat musiikkikappaleita kuunneltavaksi makutottumusten mukaisesti. Ohjelmistojätti ei nähnyt palvelussa arvoa sille itselleen, joten se myi sen viime vuoden lopulla pikaviestipalvelu LINElle.

Koska MixRadio on ollut saatavilla vain Windows Phonelle, on ollut päivän selvää että LINE tulee julkaisemaan ennemmin tai myöhemmin musiikkipalvelun myös iOS:lle ja Androidille. LINE haluaa tehdä palvelusta mahdollisimman suositun, mikä ei onnistu jos rajoittuu kolmen prosentin markkinaosuutta hallussa pitävään Windows Phoneen.

Nyt se odotettu päivä on tullut, kun MixRadion saa ladattua myös iPhonelle ja Android-puhelimille. Android-sovellus löytyy Google Playstä ja iPhone-sovellus on ladattavissa App Storesta. Palvelun käyttö on ilmaista

MixRadio kertoi aloittaneensa yhteistyön HTC:n kanssa, minkä myötä palvelun voi integroida BlinkFeediin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -49%

Google Pixel 9 Pro
589 € Elisa
969 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1149 €

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -32%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.