Vastaus on Elisan henkilöasiakaslistan sijalla 14, mutta missään muualla sitä ei näy. DNA:n ja Soneran listoille puhelin ei siis yltänyt lainkaan. Vuosi sitten myyntiin tullut Galaxy S5 sentään ylsi listoille. Viime vuonna Galaxy S5 löytyi operaattoreiden listoilla sijoilta 5–8 vastaavana ajankohtana, joten alaspäin ollaan ainakin sijoituksissa menty Samsungin kohdalla.
Ilmeisesti uusi design ja tiettyjen ominaisuuksien häviäminen (vaihdettava akku, muistikorttipaikka jne.) on karkottanut Galaxy-asiakkaat muiden laitteiden pariin? Tai sitten Samsungin kuluttajabrändi ei vaan riitä myymään iPhone-tasolle hinnoiteltuja puhelimia ja iPhone 6 vaan kiinnostaa paljon enemmän: puhelin kun on kaikilla operaattoreilla listaykkönen. Verkkokauppa.comillakin iPhone 6 on miehittänyt suosituimpien tuotteiden listan kärkeä.
DNA:n myydyimmät puhelinmallit kesäkuussa 2015
- iPhone 6
- Samsung Galaxy Ace4
- Huawei Y330
- Samsung Galaxy A3
- Samsung Galaxy S4 Mini
- Samsung Galaxy Young2
- Samsung Galaxy A5
- Samsung Galaxy S5
- Lumia 735
- Microsoft Lumia 640
Elisan henkilöasiakkaiden myydyimmät puhelimet kesäkuussa 2015:
- Apple iPhone 6
- Samsung Galaxy S4 Mini
- Samsung Galaxy Trend Plus
- Samsung Galaxy Ace 4
- Apple iPhone 5c
- Nokia Lumia 635
- Sony Xperia Z1 Compact
- Nokia 215
- Samsung Galaxy S5
- Huawei Honor 6
- Samsung Galaxy A3
- Samsung Galaxy A5
- Apple iPhone 5s
- Samsung Galaxy S6
- Microsoft Lumia 640
Elisan yritysasiakkaiden myydyimmät puhelimet kesäkuussa 2015:
- Apple iPhone 6
- Nokia Lumia 830
- Nokia 301
- Nokia Lumia 635
- Samsung Xcover 550
- Microsoft Lumia 640
- Nokia Lumia 930
- Samsung Galaxy Xcover 3
- Samsung Galaxy A3
- Samsung Galaxy S5
- Apple iPhone 5s
- Apple iPhone 5C
- Apple iPhone 6 Plus
- Samsung Galaxy S4 Mini
- Samsung Galaxy A5
Soneran myydyimmät puhelimet kesäkuussa:
- Apple iPhone 6
- Nokia 301
- Samsung Galaxy Ace 4
- Apple iPhone 5S
- Nokia Lumia 635
- Samsung Galaxy A3
- Samsung Galaxy XCover 3
- Apple iPhone 6+
- Sony Xperia Z3
- Apple iPhone 5C
Kommentit (13)
Ei pelkästään Suomi, sillä Apple myi tammi-maaliskuun aikana maailmanlaajuisesti 61 miljoonaa iPhonea, joka tarkoittaa lähes 8 myytyä iPhonea per sekunti.
http://www.puhelinvertailu.com/uutiset/...a-myynti-jatkuu
Windows Phone puolen puhelimilla on selvästikin myyntipuutetta, mutta tämä on täysin Windows 10 tulemisen odottelua. Testeissä Win10 puhelimet eivät ole vielä tarpeeksi vakaita (tilttailu, akkukesto).
Vahva usko siihen, että ainakin Suomessa Windows puhelimet nousevat uusille markkinoille uuden järjestelmäversion ja uusien puhelinmallien kanssa. Tämä kuitenkin vasta tapahtuu syksyllä.
Suurin osa Samsungin ostajista ostaa puhelimensa osamaksulla ja käyttää sitä laitettaan whatsappiin ja facebookkiin, joten mitä tuon järkeilyn pitäisi meille todistaa? Myös iPhonen suosion laittaminen pelkän brändin ansioksi on aika latteaa ja kuvaa lähinnä sitä että kirjoittajalla ei ole mitään todellista kokemusta tai käsitystä asiasta.
Hmm.. mikähän on lista jos on ostettu käteisellä. Itse ostan aina ilman kytkyjä ja sen takia puhelimen hinta ei ole koskaan ylittänyt 200€
WP ei nouse enää koskaan. Markkinaosuus on 2% eikä kukaan halua käyttää laitetta, jolle ei ole muita sovelluksia kuin kopioita ios- ja androidsovelluksista. Jos virallinen sovellus on, se on kuukausia tai vuosia myöhässä. Äärimmäisen harvat wp-käyttäjät pitäytyvät wp:ssä kun ovat pari vuotta kuunnelleet kavereiden esittelyä siitä ja tästä killerisovelluksesta muille alustoille. Muistan hyvin kun nokia valloitti amerikkaa wp:n kanssa ja nicki minajkin oli puhuttu mukaan, ja mainostettiin että kaikki on loppuunmyyty ja tästä tämä lähtee. Paitsi että ei lähtenyt. Ja mango-käyttisversio on uusinta tulevaisuutta. Paitsi että ei ollut. Yhdessä vaiheessa aloin jo melkein uskoa median juttuihin siitä, että windows phonella olisi tulevaisuutta, mutta sitten nokia myytiin ja wp pysyy nykyään hengissä ainoastaan microsoftin tekohengityksen ansiosta.
Tuon järkeilyn pitäisi kertoa se, että ei niinkään väliä mitä se puhelin maksaa on se sitten ylihinnoiteltu tai ei, kun ihmiset ostavat osamaksuilla niin hintaa ei ajatella samalla tavalla kuin joutuisi ostamaan käteisellä. Joten kyllä tässä brändi puhuu ja vahvasti.
Koko summan joutuu maksamaan vaikka ostaisi osamaksullakin ja suurin osa kalliista puhelimista ostetaan osamaksulla merkkiin katsomatta.
Halvemmat puhelimet pystyvät kyllä pääosin samoihin tehtäviin kuin kalliimmatkin, mutta onko käyttökokemus vastaava? Nimenomaan käyttökokemushan on se millä iPhone yrittää erottua ja erottuukin.
Tämä kaipaisi vähän perusteluja. Miten niin vain? Onko se sitten jotenkin ylevämpää ostaa bulkkiandroid kun ei jaksa kiinnostaa perehtyä asiaan sen syvällisemmin?
Elämä on valintoja. Puhelimen saa halvimmalla osamaksulla joten se on ihan fiksua ottaa osamaksulla vaikka pystyisi sen maksamaankin. Ei siinä muutenkaan mitään erityistä järkeä ole sitoa isoja rahasummia siihen puhelimeen jos ei ole pakko.
Ainahan se oma valinta on omasta mielestä laadukkain.
Mistä lähtien osamaksu on ollut halvempi?
Alkuperäiseen vielä, että kukapa hullu mistään wannabe iPhonesta makselee iPhonen hintaa.
No kannattaisko vaikka tutkia että mitä ne puhelimien osarit maksaa?
Siitä lähtien kun on saanut korottomia ja kuluttomia osamaksusoppareita esim. DNA:lta ja inflaatio on yli nollan.
Ohhoh, enpä ole tiennyt..
Eipä ole ei; ongelmat ovat täsmälleen samat kuin puhelimen tullessa markkinoille. Toki rauta on vanhentunut vieläkin lisää. Uuden ekosysteemin tuominen markkinoille tässä vaiheessa on erittäin vaikeata, Jollalla ei siihen ole mitenkään paukkuja yksin.