Nokialta avoin beetaohjelma HERE Mapsin Android-versiolle

Matti Robinson

Nokialta avoin beetaohjelma HERE Mapsin Android-versiolle
Nokia on kertonut tänään virallisessa HERE 360 -blogissaan, että HERE Maps -karttasovellus saa avoimen testiryhmän Androidilla. Beetatestaajat saavat käyttöönsä uusimmat testiversion ja pääsevät siten ensimmäisten joukossa kokeilemaan uusia ominaisuuksia.

Sovellus on suunniteltu 4 - 6.9 tuuman laitteille ja vaatii laitteelta gigatavun RAM-muistia ja Android 4.1 -version tai uudemman. Mitkään huimat vaatimukset eivät siis ole, joten vähintäänkin keskihintaluokan Android-laitteella testaaminen on mahdollista. Nokia tietysti toivoo, että käyttäjät myös antavat palautetta uusista versioista ja niiden ominaisuuksista, jotta sovelluksesta voidaan kehittää parempi.

Beetaohjelman ensimmäinen iso uusi ominaisuus on kontekstivalikko, johon pääsee karttasovelluksessa yhdellä painalluksella. Kyseistä ominaisuutta esitellään oheisella videolla.

Tarkemmat tiedot beetaohjelmaan liittymisestä löytyvät blogista.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S25 – hinta laskenut -35%

Samsung Galaxy S25
599 € Power
599 € Elisa
599 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 919 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy A56
299 € Power
359 € Proshop
392 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 431 €

Apple iPhone 17 Air – hinta laskenut -25%

Apple iPhone 17 Air
749 € DNA
899 € Telia
999 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.