Samsung kuokki jälleen iPhone-julkaisussa

2
Matti Robinson

Samsung kuokki jälleen iPhone-julkaisussa
Applen ja Samsungin välinen kilpailu ei ole mitään uutta. Vuosikausia jatkunut viha-rakkaus-suhde esiintyy usein Samsungin yrityksinä mollata Applea tai jopa laitteita jonottavia ihmisiä. Tälläkin kertaa Samsung on yrittänyt kampanjallaan Lontoossa kuokkia Applen juhlapäivää.

Jonottaneille ihmisille on jaettu vettä, huopia ja sinisiä tyynyjä, joissa komeilee teksti #NextIsNew. Jotkut luulivat, että kyseessä oli Applen lahja, mutta tosiasiassa jakajat olivat tietysti Samsungin asialla. Samsungin sininen väri ja yhtiön aiemmin käyttämän Next is Now -sloganin uusi versio kertoo korealaisyhtiöstä.

Samsung käyttää hashtagiä #NextIsNew uuden Galaxy S6 Edge+:n markkinoinnissa. Samsung Mobile UK kysyy Twitterissä kyseisellä hashtagillä, että miksi ihmiset jonottavat, kun Galaxy S6 Edge+ on jo kaikkien saatavilla.



Jakajat kertoivat tuotteiden tulevan Iris-nimiseltä markkinointiyhtiöltä ja he kuvasivat videota. He eivät siis kertoneet Samsung-yhteydestä ja onnistuivat huijaamaan jotkut mainostamaan Samsungin tuotteita iPhone-jonossa.

Kyseinen markkinointistrategia ei ole suinkaan Samsungin yksinoikeus, muun muassa HTC on jakanut vettä Samsungin lehdistötapahtumien yhteydessä. Allekirjoittaneelle on tosin selvinnyt hyvin nopeasti mikä yhtiö ja millä asialla he ovat.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -34%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
363 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 550 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € DNA
449 € Gigantti
449 € Power

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -32%

Samsung Galaxy Z Flip8
876 € Hobby Hall
1290 € Samsung
1369 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Kommentit (2)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.