Laskettiinko Supercellin arvo väärin? Clash Royalen tuotot puolittuneet

Sami Koivunen

Laskettiinko Supercellin arvo väärin? Clash Royalen tuotot puolittuneet
SuperData Researchin mukaan Supercellin maaliskuussa julkaisema Clash Royale tuotti heinäkuussa "vain" 62 miljoonaa dollaria. Maaliskuussa peli tuotti 133 miljoonaa dollaria.

Yhdysvalloissa asuva mobiilipelialan analyytikko ja neuvonantaja Tero Kuittinen arvioi The Wall Street Journalinille, että Tencent tuskin sijoittaisi Supercelliin samalla tavalla Clash Royaleen, jos nykyiset tuottoluvut tiedettäisiin. Tencent osti kesäkuussa Supercellistä 84 prosentin osuuden 7,3 miljardilla dollarilla. Tuolloin Suomessa majaansa pitävän Supercellin arvoksi laskettiin 10,2 miljardia dollaria.

Clash Royalea alettiin levittää Kiinassa viime kuussa suositun WeChat-alustan kautta. Menestys Kiinassa olisi Supercellille nyt tärkeää, sillä ostoprosessi on yhä kesken. WSJ:n mukaan osto todennäköisesti toteutuu ja pankeista on jo hoidettu Tencentille 3,5 miljardin dollarin laina, mutta yksityiskohdissa on vielä pelivaraa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.