Rovio julkaisi Angry Birds Evolution -pelin ensimmäisille markkinoille

Sami Koivunen

Rovio julkaisi Angry Birds Evolution -pelin ensimmäisille markkinoille
Rovio on jälleen soft-lanchannut uuden Angry Birds -pelin. Tällä kertaa vuorossa on Angry Birds Evolution.

Pelin varsinaisesta kehityksestä on vastaa saksalainen Chimera Entertainment, joka löytyy myös pari vuotta sitten julkaistun Angry Birds Epicin takaa. Evolution on TouchArcaden mukaan saanut vaikutteita Aasian markkinoilla hittipelin asemassa olevasta Monster Strike -pelistä. Ulkoisesti Evolution muistuttaa Angry Birds Action- ja Angry Birds Holiday -pelejä. Pelin kuvauksen mukaan roolipelissä on mukana 300 uutta lintua.

Alun perin Evolution tunnettiin Angry Birds TNT -nimellä. Evolution liittyi mm. Angry Birds: Ace Fighter-, Angry Birds Blast!- Angry Birds Goal! -pelien joukkoon vain joillain markkina-alueilla ladattavissa olevana pelinä.

Angry Birds Evolution on soft-launchattu toistaiseksi ainoastaan Hong Kongin iOS-sovelluskaupassa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 200 Pro – hinta laskenut -43%

Honor 200 Pro
199 € Power
329 € DNA
349 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Asus ROG Phone 9 Pro – hinta laskenut -26%

Asus ROG Phone 9 Pro
999 € ASUS eShop
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1349 €

Samsung Galaxy A35 – hinta laskenut -22%

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.