Kaareva näyttö tulee iPhoneen ensi vuonna

2
Manu Pitkänen

Kaareva näyttö tulee iPhoneen ensi vuonna
Apple aikoo esitellä ensi vuonna kaarevalla näytöllä varustetun iPhone-mallin, uutisoi talousjulkaisu Nikkei. Muotoilullisesti kaarevanäyttöinen iPhone ottaa mallia Samsungin julkaisemista Edge-älypuhelimista.

Kaarevanäyttöinen iPhone ei kuitenkaan korvaa kumpaakaan nykyisistä malleista, vaan Applen tarkoituksena on lisätä se kolmanneksi vaihtoehdoksi tasanäyttöisten 4,7- ja 5,5-tuumaisten mallien rinnalle. Uuden mallin näytön koko on todennäköisesti 5,5 tuumaa tai suurempi. Samalla Apple ottaa askeleen kohti OLED-näyttöjä, mutta vielä ei ole varmuutta käytetäänkö OLED-tekniikkaa myös ensi vuoden tasanäyttöisissä malleissa.

Nikkei kertoi aiemmin iPhonien kokoonpanosta huolehtivan Foxconnin kehittävän lasisten takakuorien tuotantoa Applen tulevia puhelimia varten. Tulevista iPhoneista voi siis löytää yhteneviä piirteitä Galaxy S7 edgeen verrattuna.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -28%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
1149 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 827 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Xiaomi Redmi 15C (4G) – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi 15C (4G)
104 € Hobby Hall
129 € Proshop
159 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (2)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.