Pokémon Go päivittyi – peliin lisättiin kokonaan uusi ominaisuus

1
Sami Koivunen

Pokémon Go päivittyi – peliin lisättiin kokonaan uusi ominaisuus
Pokémon Go -peliin on lisätty mahdollisuus asettaa nk. kaveri-Pokémon.

Alkuviikosta esitelty päivitys saapui hiljattain Suomeen. Androidilla uusi versionumero on 0.37.0 ja iOS:lla 1.7.0.

Päivityksen merkittävin uudistus on epäilemättä mahdollisuus asettaa pelihahmolle kaveri-Pokémon, jonka avulla pelaaja voi kerätä tietyn Pokémonin karkkeja. Kaveri-Pokémonin (buddy) voi asettaa profiilinäkymän valikosta ja sitä klikkaamalla voi seurata karkkien kertymistä. Yhden karkin keräämiseksi vaaditaan yleensä kävelyä kaveri-Pokémonin yhdestä viiteen kilometriä.

Päivityksessä tehtiin lisäksi helpommaksi valita pienikokoisia Pokémoneja ja lisättiin tuki tulevalle Pokémon GO Plus -rannekkeelle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (1)

maur1
maur1

1

Samainen päivitys myöskin estää pelin pelaamisen, jos käyttäjä on rootannut puhelimensa käyttöjärjestelmän. Allekirjoittaneen kohdalla tämä tarkoitti sitä, että peli lähti välittömästi poistoon.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.