DNA aikoo vihdoin listautua pörssiin

1
Manu Pitkänen

DNA aikoo vihdoin listautua pörssiin
Suomalainen teleoperaattori DNA aikoo listautua Helsingin pörssin päälistalle. Helsingissä pörssistä löytyvät jo ennestään Elisa ja Telia.

Viime kesänä DNA kertoi aloittaneensa strategisen selvitystyön, jossa se selvitti käytännössä mahdollisuuksia listautua pörssiin. Ajatus ei ollut täysin uusi, sillä jo kesällä 2013 DNA:n kerrottiin harkitsevan laajentaa yhtiön omistuspohjaa joko myymällä omistusosuuksia pääomasijoittajille tai listautumalla pörssiin. Tuolloin suurempia muutoksia ei tehty, mutta saman vuoden syksyllä DNA:n suurin omistaja Finda Oy kasvatti omistusosuuttaan ostamalla KPY Sijoitus Oy:n DNA-osakkeet.

DNA:n suurimmat omistajat ovat Finda, PHP Holding ja Ilmarinen. Listautumisannin odotetaan koostuvan yhtiön keskeisten ja joidenkin pienempien osakkeenomistajien osakemyynnistä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.