Kuvavuoto: Onko tässä seuraava Nokia-älypuhelin?

Manu Pitkänen

Kuvavuoto: Onko tässä seuraava Nokia-älypuhelin?
Yhteisöpalvelu Weibossa on julkaistu kuvia puhelimen takakuoresta, jonka väitetään kuuluvan toistaiseksi julkistamattomalle "nokialaiselle". Nokia ei enää varsinaisesti osallistu puhelinliiketoimintaan, mutta brändi on lisensoitu suomalaiselle HMD Global Oy:lle.

Mikäli julkaistut kuvat ovat aitoja, noudattavat uudetkin Nokiat samankaltaista muotokieltä kuin korkeamman hintaluokan Lumiatkin. Selkein ero muotoilussa on kuitenkin se, että HMD on suunnitellut tulevan laitteensa takakuoren kokonaan metalliseksi. Lumioissa suosittiin polykarbonaattista takakuorta ja metallia käytettiin lähinnä laitteen reunoissa.

Metallisen takakuoren johdosta laitteen ylä- ja alaosaan on lisätty iPhone 7 -tyyliset antennijuovat, jotka varmistavat häiriöttömän yhteyden matkapuhelinverkkoon.

Kuvista ei voi päätellä erityisen paljoa, eikä pitkälle meneviä johtopäätöksiä kannata tehdäkään, sillä kuvien aitoudesta ei voi koskaan mennä varmuuteen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -49%

Google Pixel 9 Pro
589 € Elisa
969 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1149 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -32%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.