Nokian ja Applen patenttiriita syvenee – Nokia nostanut lisää kanteita

Manu Pitkänen

Nokian ja Applen patenttiriita syvenee – Nokia nostanut lisää kanteita
Nokia on nostanut lisäkanteita Applea vastaan useissa maissa. Eilen Nokia kertoi haastavansa Applen oikeuteen kahdessa saksalaisessa oikeusistuimessa sekä Texasin itäisen piirin alioikeudessa.

Tuoreimman tilannepäivityksen perusteella Nokia on aloittamassa käräjöinnin Applea vastaan kaikkiaan 11 maassa ja 14 eri tuomioistuimessa. Kanteita on nostettu Euroopassa, Aasiassa ja Yhdysvalloissa. Käräjöinnin kohteena on kaikkiaan 40 patenttia. Suomessa Nokian ja Applen välistä riitaa käsitellään Markkinaoikeudessa.

Nokia sopi Applen kanssa patenttilisensointisopimuksen vuonna 2011 ja kyseinen sopimus on päättymässä tämän vuoden lopulla. Nokia kertoo yrittäneensä neuvotella jatkoa sopimukselle, mutta Apple on Nokian sanojen mukaan kieltäytynyt tarjouksista.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 12 F (4G) – hinta laskenut -38%

Oppo Reno 12 F (4G)
218 € CDON
249 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Motorola Moto G84 – hinta laskenut -31%

Motorola Moto G84
149 € Verkkokauppa.com
217 € CDON
236 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 216 €

Xiaomi 14 Ultra – hinta laskenut -20%

Xiaomi 14 Ultra
1419 € CDON
1499 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1763 €

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy Z Fold6
1476 € Hobby Hall
1499 € Power
1499 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1799 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.