Galaxy S7 saa pian Android Oreo -päivityksen

3
Puhelinvertailu

Galaxy S7 saa pian Android Oreo -päivityksen
Samsung on selkeästi suurin Android-puhelinvalmistaja, mutta se on silti kaukana täydellisestä kumppanista Googlelle. Erityisen heikkoa Samsungin suorittaminen on ohjelmistopäivitysten rintamalla, jotka usein venyvät kuukausitolkulla.

On kuitenkin mukavaa, että Samsung on luvannut Oreo-päivityksiä paitsi viime vuoden huippumalleille niin jopa Galaxy S7:lle. Nyt tiedot kertovat, että juuri kyseiset Galaxy S7:n Oreo-päivitykset ovat pian tulossa.

Samsungin Turkin osasto on julkaissut tietoja, joiden mukaan pari vuotta vanha huippupuhelin alkaa saada päivityksiä ensi kuun 18. päivä. Toivottavasti tämä tarkoittaa, että Suomessakin nähdään päivityksen samoihin aikoihin.

Tietoista paljastuu myös, että lisäksi viime vuoden Alpha-sarjan puhelimet saavat päivitykset reilun kuukauden päästä. A3:n, A5:n ja A7:n vuoden 2017 mallit päivittyvät Turkissa alkaen kesäkuun 1. päivä.

Suomessa Samsung ei ole vielä kertonut milloin päivityksiä aletaan jakelemaan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Puhelinvertailun Nopeat

"Nopeat" ovat nopeita löytöjä Internetin syövereistä, jotka ovat meidän mielestämme jollain tavalla kiinnostavia, hauskoja tai ajankohtaisia. Ne eivät kuitenkaan ole (välttämättïä) merkittäviä aiheeltaan tai eivät sovi tyypilliseen uutistuotantoomme aiheensa puolesta, joten emme kirjoittaneet aiheesta pidempïä uutista, vaan julkaisemme löydöksemme nopeana video-, kuva- tai linkkivirtana.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A15 (4G) – hinta laskenut -39%

Samsung Galaxy A15 (4G)
301 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 495 €

Honor 400 Lite – hinta laskenut -35%

Honor 400 Lite
149 € DNA
245 € Hobby Hall
249 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -34%

Honor X6b (4G)
99 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -33%

Google Pixel 9 Pro Fold
1199 € Gigantti
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1789 €

Kommentit (3)

arivesa
arivesa

2

Joillekin näyttää tuo "uusin päivitys" olevan joku itseisarvo. Ikäänkuin vanhemmat tuossa lopettaisivat toimintansta.
Ei juuri pohdita eteenpäin,jokainen versio kun on hetken päästä vanha.

Chrome,gmail ja maps päivittyvät vanhempiinkin. Uudemmat näyttävät ja toimivat piirun erilailla,mutta käytännön hyötyä en ole huomannut.

Joku voisi yrittää valaista: mikä on esim. M,N ja O-versioiden hyötyero Matti Meikäläiselle? Se että joku on hetken uusin ei riitä.

Väkisin tulee mieleen jonkun taannoin lanseeraama termi speksiporno.

Vastaa
arivesa
arivesa

3

Totta tuo,mutta olisi silti väärin kuvitella,että valmistaja olisi "lopettanut tuen" vain siksi,että käyttis ei päivity uusimpaan.

Iäkkäämpiinkin päivittyy itsestään kaikki oleellinen,ellei mennä aivan Android 3 tai sitäkin vanhempiin aikoihin. Ja muutenkin,aikansa kutakin, mikään ei ole ikuista.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.