Suomalainen firma Nokian kännykkäbrändin takana on nyt yli miljardin arvoinen

Petteri Pyyny

Suomalainen firma Nokian kännykkäbrändin takana on nyt yli miljardin arvoinen
HMD Global, Suomessa pääkonttoriaan pitävä yhtiö, joka omistaa lisenssit Nokian kännykkämerkkiin, on nyt virallisesti yli miljardin dollarin arvoinen yritys.

Sekä peruspuhelimia että Android-pohjaisia älypuhelimia valmistuttava HMD Global käyttää laitteidensa valmistajana FIH Mobilea eli Foxconnin tytäryhtiötä. HMD Global keräsi viimeisimmällä rahoituskierroksellaan 100 miljoonaa dollaria ja samalla yhtiön laskennalliseksi arvoksi varmistui yli miljardi dollaria.

HMD teki viime vuonna - ensimmäisenä täytenä toimintavuonnaan - 1,8 miljardin euron liikevaihdon. Yhtiö maksaa voitoistaan verot Suomeen ja maksaa lisäksi Nokia-brändin käytöstä lisenssikorvaukset Nokialle. Counterpoint Researchin tilastojen mukaan HMD on nyt maailman 11. suurin kännykkävalmistaja. Aiheesta uutisoi mm. Reuters.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (3a) Pro – hinta laskenut -29%

Nothing Phone (3a) Pro
349 € DNA
429 € Gigantti
429 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Honor X7b (4G) – hinta laskenut -27%

Honor X7b (4G)
109 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Neo – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 60 Neo
299 € DNA
399 € Verkkokauppa.com
399 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G) – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi Note 14 Pro (5G)
265 € Hobby Hall
399 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 333 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.