Pokemon Go -hittipeli sai jatkoa -- Uutta peliä ladattu yli 7,5 miljoonaa kertaa

Manu Pitkänen

Pokemon Go -hittipeli sai jatkoa -- Uutta peliä ladattu yli 7,5 miljoonaa kertaa
Pokemon Go oli aikoinaan todellinen hittijulkaisu ja kaupungilla näkee edelleen intohimoisia pelaajia kävelemässä puhelin kourassa. Pokemonilla näyttää olevan sen verran innokas fanikunta, että pelaajia löytyy useammallekin julkaisulle.

Toukokuun lopussa The Pokemon Company julkaisi Nintendo Switch -pelikonsolille Pokémon Quest -nimisen pelin, jossa ajatuksena on metsästää oman tiimin kanssa Pokemon-hahmoja. Lisäkoukkuna on Minecraft-tyylinen laatikkomainen grafiikka, joka ilmeisesti vetoaa hyvin pelaajiin, sillä kesäkuun loppuun mennessä Pokemon Questilla oli 2,5 miljoonaa pelaajaa.

Lisäpotkua latausmääriin tuli kun peli julkaistiin Androidille ja iOS:lle. Kesäkuun 27. päivän jälkeen latausmäärät ovat kolminkertaistuneet eli Pokemon Questia on ladattu jo yli 7,5 miljoonaa kertaa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic V5 – hinta laskenut -46%

Honor Magic V5
999 € Power
1999 € Gigantti
1999 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1849 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € DNA
139 € Proshop
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -29%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
399 € Proshop
499 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 701 €

Samsung Galaxy S25 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy S25
599 € Elisa
599 € Mobiilipiste.fi
649 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 803 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.