Shokkipaljastus – OnePlus 6T:ssä ei ole kuulokepaikkaa

3
Manu Pitkänen

Shokkipaljastus – OnePlus 6T:ssä ei ole kuulokepaikkaa
OnePlussan toimitusjohtaja Carl Pei paljasti TechRadar-verkkosivuston haastattelussa seikan tulevasta OnePlus 6T -puhelimesta, mikä saattaa järkyttää osaa lukijoistamme: Puhelimesta ei löydy enää 3,5 millimetrin liitäntää. Apple luopui ensimmäisten joukossa audioportista, mistä se sai jonkin verran lokaa niskaansa. Sittemmin Android-merkitkin ovat seuranneet esimerkkiä.

Pei yrittää puolustella ratkaisua sillä, että portista luopumisen seurauksena puhelimen sisään syntyy tilaa, joka mahdollistaa uusien teknologioiden hyödyntämisen. Toimitusjohtajan mukaan erinomaisen puhelimen ei tarvitse sisältää kaikkia mahdollisia komponentteja. Pein mukaan portin poistamiseen johtavasta päätöksestä käytiin yhtiön sisällä keskustelua, eikä päätöstä tehty vain koska muutkin ovat toimineet niin.

Haastattelusta ei tullut ilmi sitä, että minkä uuden teknologian tieltä 3,5 millimetrin liitäntä jouduttiin raivaamaan pois. Yksi vahva kandidaatti voisi olla näyttöön integroitu sormenjälkilukija.



On OnePlus 6T:ssä paljon hyvääkin. Carl Pei lupaa esimerkiksi akkukeston paranevan aiemmasta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Kuva-Järvinen
1299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -24%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Kommentit (3)

WinLix
WinLix

2

Ja ei sillä kuulokeliitännällä tee nykypäivänä mitään koska jengi kuuntelee paljon loudness warilla ja häviöllisesti pakattua huonolaatuista musaa eli ei synny laatueroja piuhan vs bluetoothin kautta.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.