Huawei paljasti – Taipuvaa puhelin on kehitteillä

Manu Pitkänen

Huawei paljasti – Taipuvaa puhelin on kehitteillä
Viime viikolla kuultiin Samsungin johdon suusta tietoja kehitteillä olevasta taipuvasta älypuhelimesta. Jo aiemmin on tiedetty, että Huawei kehittää kilpaa samankaltaista puhelinta – ei siis lainkaan yllättävää, että kiinalaisyhtiön suunnaltakin on saatu viestiä taipuvasta puhelimesta.

Huawein toimitusjohtaja Richard Yu kertoi Digital Trends -julkaisulle, että yhtiö kehittää parhaillaan ensi vuoden puhelinmallistoaan ja nykyisissä kaavailuissa siihen kuuluu myös taipuva puhelinmalli. Vielä on kuitenkin liian aikaista alkaa odottaa taipuvaa Huawei-puhelinta, sillä Yun mukaan laitetta ei ole vielä optimoitu kuluttajakäyttöön sopivaksi.

Rivien välistä voi siis päätellä, että puhelimen kehitys on vielä alkuvaiheessa. Uutta teknologiaa sisältävien laitteiden tuotekehitys on aina arvaamaton prosessi, joten taipuvan puhelimen julkaisu voidaan peruuttaa milloin tahansa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 11S 5G (global) – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 11S 5G (global)
155 € Multitronic
194 € Proshop
199 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 190 €

Xiaomi 12X – hinta laskenut -17%

Xiaomi 12X
498 € Proshop
498 € Hobby Hall
747 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Xiaomi 13 Lite – hinta laskenut -13%

Xiaomi 13 Lite
349 € Telia
395 € Multitronic
399 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Honor Magic5 Lite – hinta laskenut -11%

Honor Magic5 Lite
219 € Power
247 € Gigantti
249 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 247 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.