Näyttöön integroidut sormenjälkilukijat tulevat vihdoin

Manu Pitkänen

Näyttöön integroidut sormenjälkilukijat tulevat vihdoin
Snapdragon 855:n lisäksi Qualcomm esitteli Snapdragon Summitissä Hawaijilla 3D Sonic Sensor -sormenjälkilukijaa. Ultraääniin perustuvaa sormenjälkilukijaa on demottu jo useiden vuosien ajan, mutta nyt se ilmeisesti alkaa olla siinä kunnossa, että se voidaan kaupallistaa.

Ultraääniin perustuvan sormenjälkilukiteknologian etuna on se, että lukija voidaan piilottaa näytön alle. Tällöin puhelinvalmistajat voivat siirtyä nykyaikaiseen muotoiluun, jossa näyttö kattaa koko etualan, eikä sormenjälkilukijaa tarvitse piilottaa puhelimen takapuolelle. Ultraääni läpäiseen ohuen metalli- ja lasikerroksen ja pystyy tunnistamaan myös hikiset tai likaiset sormenpäät.

Qualcommin mukaan sen lukija pystyy jopa seuraamaan verenvirtauksen.

Yhtiön mukaan luvassa on isoja uutisia lukijan kaupallistumisen osalta vuoden 2019 aikana.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Oppo A5 Pro 5G – hinta laskenut -13%

Oppo A5 Pro 5G
199 € Veikon Kone
229 € Proshop
229 € Power

Alin hinta viikko sitten: 229 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -11%

Samsung Galaxy A56
249 € Power
279 € Verkkokauppa.com
279 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.