Jailbreak-harrastukselle kolaus – Cydiaa ajetaan alas

Manu Pitkänen

Jailbreak-harrastukselle kolaus – Cydiaa ajetaan alas
iPhonen taipaleen alkuvuosina jailbreaking oli suosittu harrastus, jolla tavoiteltiin etupäässä Apple asettamien rajoitteiden kiertämistä. Harrastuksen suuri voimanlähde oli epävirallinen Cydia-sovelluskauppa, jossa tarjottiin sellaisiakin ohjelmia, joita ei Applen App Storeen kelpuutettu syystä tai toisesta.

Jailbreak-harrastus on saanut nyt kovan kolauksen, sillä Cydia-sovelluskauppa ollaan ajamassa alas. Sovellusten osto-ominaisuus ollaan ainakin lopettamassa,sillä kaupasta on löytynyt PayPal-siirtoihin liittyvä bugi. Kauppaa ylläpitävä Jay "Saurik" Freeman perustelee kaupan lopettamista myös taloudellisilla seikoilla: kaupan ylläpito on hänelle tappiollista liiketoimintaa.

Freemanin mukaan Cydian ylläpito on ollut henkisesti raskasta, koska siitä on kummunnut paljon irrationaalista vihaa ja kateutta häntä kohtaan. Freeman aikoo kuitenkin edelleen tarjota Cydian ohjelmistopakettiarkistoa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
99 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Power
949 € Elisa
951 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Google Pixel 10a – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10a
429 € Verkkokauppa.com
429 € Gigantti
429 € Power

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Honor Magic8 Lite 5G – hinta laskenut -25%

Honor Magic8 Lite 5G
299 € Verkkokauppa.com
299 € Gigantti
299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.