Jailbreak-harrastukselle kolaus – Cydiaa ajetaan alas

Manu Pitkänen

Jailbreak-harrastukselle kolaus – Cydiaa ajetaan alas
iPhonen taipaleen alkuvuosina jailbreaking oli suosittu harrastus, jolla tavoiteltiin etupäässä Apple asettamien rajoitteiden kiertämistä. Harrastuksen suuri voimanlähde oli epävirallinen Cydia-sovelluskauppa, jossa tarjottiin sellaisiakin ohjelmia, joita ei Applen App Storeen kelpuutettu syystä tai toisesta.

Jailbreak-harrastus on saanut nyt kovan kolauksen, sillä Cydia-sovelluskauppa ollaan ajamassa alas. Sovellusten osto-ominaisuus ollaan ainakin lopettamassa,sillä kaupasta on löytynyt PayPal-siirtoihin liittyvä bugi. Kauppaa ylläpitävä Jay "Saurik" Freeman perustelee kaupan lopettamista myös taloudellisilla seikoilla: kaupan ylläpito on hänelle tappiollista liiketoimintaa.

Freemanin mukaan Cydian ylläpito on ollut henkisesti raskasta, koska siitä on kummunnut paljon irrationaalista vihaa ja kateutta häntä kohtaan. Freeman aikoo kuitenkin edelleen tarjota Cydian ohjelmistopakettiarkistoa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1290 € Power
1299 € Prisma Verkkokauppa

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
899 € Power

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -31%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA
276 € Proshop
287 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.