Android Q haastaa Applen Face ID:n?

Manu Pitkänen

Android Q haastaa Applen Face ID:n?
Spekulointi Android Q:n ympärillä käy jo kovana, esimerkiksi XDA-developers- ja 9to5google-sivustot ovat havainneet viitteitä, joiden perusteella uuden käyttöjärjestelmäversion uskotaan sisältävän natiivin tuen kasvojentunnistukselle.

Tällä hetkellä Android-merkit joutuvat turvautumaan omiin custom-ratkaisuihin, mikäli ne haluavat sisällyttää kasvojentunnistuksen puhelimiinsa. Tämän takia kasvojentunnistuksen hyödyntämismahdollisuudet voivat jäädä varsin rajallisiksi. Natiivin kasvojentunnistuksen ansiosta sovelluskehittäjät saavat käyttöönsä rajapinnan, jolla ne voivat toteuttaa biometrisen tunnistautumisen puhelimen merkistä riippumatta.

Android Q:n ominaisuusluettelo voi vielä kuitenkin muuttua ennen Google I/O:ta ja vielä sen jälkeenkin, joten mikään ei ole tällä hetkellä varmaa. Kasvojentunnistuksen lisäksi Android Q:n on huhuttu sisältävän tuen järjestelmätason dark modelle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.