WhatsAppin käyttöön ei tarvita älypuhelinta – Julkaistiin nyt peruspuhelimillekin

Manu Pitkänen

WhatsAppin käyttöön ei tarvita älypuhelinta – Julkaistiin nyt peruspuhelimillekin
Jos sinua on himottanut HMD Globalin julkaisemat retropuhelimet, kuten Nokia 8110:n moderni remake-versio, niin nyt sinulla on ainakin yksi tekosyy vähemmän olla hankkimatta sellaista. Puhelimessa käytetty KaiOS-käyttöjärjestelmälle on nimittäin julkaistu WhatsApp-pikaviestisovellus.

KaiStore-sovelluskaupassa julkaistu sovellus toimii niin 512 kuin 256 megatavun keskusmuistilla varustetuissa puhelimissa. Kuluvasta vuosineljänneksestä alkaen WhatsApp aiotaan esiasentaa kaikkiin uusiin KaiOS-pohjaisiin puhelimiin, mikä lisännee tuntuvasti edullisten peruspuhelimien kysyntää esimerkiksi Intiassa ja Kaakkois-Aasiassa.

Nokia 8110:sta on löytynyt WhatsApp viime huhtikuusta alkaen, mutta se on asennettu vain Intiassa myytäviin puhelimiin. Muita KaiOS-pohjaisia puhelimia ovat Cat B35, Doro 7060, JioPhone, JioPhone 2, MTN Smart ja Orange Sanza.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Razr 60 Ultra – hinta laskenut -27%

Motorola Edge 60 Neo – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 60 Neo
299 € Verkkokauppa.com
399 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Honor 400 – hinta laskenut -22%

Honor 400
349 € Gigantti
349 € Elisa
354 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Xiaomi 17T Pro – hinta laskenut -16%

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.