Kiinan Apple tuli Suomeen - Perusti Tampereelle tutkimusyksikön

2
Manu Pitkänen

Kiinan Apple tuli Suomeen - Perusti Tampereelle tutkimusyksikön
Kesällä uutisoitujen tietojen mukaisesti Xiaomi on avannut Tampereelle uuden tutkimus- ja kehitysyksikön. Kiinalaisyhtiö aikoo keskittyä Tampereen yksikössä kamerateknologian kehittämiseen. Xiaomi kuuluu maailman suurimpiin matkapuhelinmerkkeihin.

Xiaomin tutkimus- ja kehitysyksikössä panostetaan erityisesti kamera-algoritmien, koneoppimisen, signaalinkäsittelyn sekä kuva- ja videokäsittelyyn. Yksikkö sijaitsee Hervannassa Tampereen yliopiston teknologiakampuksen läheisyydessä.

Tampereen yliopiston tutkimusosaaminen sekä sieltä valmistuvat opiskelijat lienevät tärkeimmät syyt sijoittua Hervantaan. Tampereen etuna voi myös olla Nokian pitkäaikainen toiminta alueella. Tällä hetkellä Xiaomin Tampereen yksikössä toimii 20 työntekijää, mutta tarkoituksena on palkata jatkuvasti lisää.

"Tutkimus- ja tuotekehitysyksikön perustaminen Tampereelle on tärkeä etappi yrityksemme kansainvälistymisen tiellä. Tulemme vahvistamaan liiketoimintaamme Tampereella ja työskentelemään paikallisten osaajien kanssa, jotta voimme kehittää tuotteitamme erittäin innovatiivisten teknologioiden avulla", sanoo Xiaomin varatoimitusjohtaja Wang Xiang.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (2)

jkij
jkij

1

Mikä v*tun kiinan aple???
Ei oo ikinä tehnyt yhtään niin huonoa tuotetta kuin aple.
Pesee 999999999-0 aplen roskat kaikilla osa-alueilla.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.