Nettiä voi nyt selata Galaxy Watch4 -älykelloilla

Janne Yli-Korhonen

Nettiä voi nyt selata Galaxy Watch4 -älykelloilla
Samsung on tuonut elokuussa julkistetuille Galaxy Watch4 -älykelloille Samsungin oman Internet Browser -selaimen.

Uusilla Wear OS:ään perustuvilla kelloilla voi nyt siis selata nettiä kellon pienellä näytöllä. Nettisivujen lisäksi voi katsella vaikkapa YouTube-videoita.

Selaamisen helpottamiseksi Samsung on lisännyt eleen, jolla saa sivun nurkan näkyviin kellon pyöreällä näytöllä. Haku onnistuu puheen avulla, piirtämällä kirjaimet tai näppäimistön avulla.

Kellon selaimella sivun voi lisätä kirjanmerkkeihin tai avata sen puhelimen selaimelle. Lisäksi käyttöön saa zoomaustilan, jolloin Classic-mallin rullaa tai tavallisen mallin virtuaalisesta rullaa voi käyttää nettisivun zoomaukseen.

Vaikka tehot ovat nousseet kelloissa hyvälle tasolle, pikaisten kokemusten perusteella nettisivujen avaaminen kestää useita sekunteja.

Näyttö on kuitenkin riittävän tarkka ja kirkas, joten tekstistä saa hyvin selvää.



Selaimen saa asennettua ja päivitettyä Google Play- tai Galaxy Store -sovelluskaupasta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Poco X7 Pro – hinta laskenut -23%

Xiaomi Poco X7 Pro
279 € Hobby Hall
382 € Proshop
434 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 361 €

Oppo A60 – hinta laskenut -23%

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -20%

Honor X6b (4G)
79 € Power
79 € DNA
99 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo Reno 12 F (5G) – hinta laskenut -19%

Oppo Reno 12 F (5G)
199 € Elisa
264 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 245 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.