Rovaniemi perui WhatsApp-kiellon

Janne Yli-Korhonen

Rovaniemi perui WhatsApp-kiellon
Rovaniemen kaupunki tiedotti maanantaina 31.10.2022 tietoturva- ja tietosuojatyöryhmän päätöksestä kieltää pikaviestisovellusten käyttö työasioissa ja työntekijöiden työpuhelimilla. Tuo kielto kuitenkin loppui lyhyeen, sillä kaupunki on päättänyt ottaa asian uudelleen tarkasteluun.

Kaupungin tiedotteen mukaan pikaviestisovellusten käyttöä suositellaan edelleen välttämään työkäytössä. Suositus koskee WhatsAppia, Signalia ja Telegramia.

Ehdoton käyttökielto peruttiin, koska tietoturva- ja tietosuojatyöryhmä ei ole ollut oikea taho päättämään asiasta. Kaupunkitasoiset ohjeet ja linjaukset hyväksyy kaupunginjohtaja. Tämän vuoksi pikaviestisovellusten käyttöä koskeva esitys valmistellaan uudelleen, ja se tulee kaupunginjohtajan päätettäväksi.



Kaupungin tiedotteen mukaan kaupunki aikoo myös selvittää ehdotetun kiellon kokonaisvaikutukset kaupungin toimintaan aiempaa laajemmin.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo Reno 5 Lite – hinta laskenut -47%

Oppo Reno 5 Lite
323 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 613 €

Samsung Galaxy S20 – hinta laskenut -46%

Samsung Galaxy S20
370 € Multitronic
741 € CDON
799 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 685 €

Samsung Galaxy S10 Lite – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy S10 Lite
593 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 957 €

Realme X50 5G – hinta laskenut -36%

Realme X50 5G
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 528 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.