Nothingin johtoon lisää OnePlussan entisiä pomoja

Matti Robinson

Nothingin johtoon lisää OnePlussan entisiä pomoja
OnePlussalla uransa nousukiitoon saanut Carl Pei johtaa nykyisin omaa teknologiayhtiötä, Nothingia. Yhtiön omintakeiset tuotokset on vastaanotettu markkinoilla vastaan melkoisen hyvin, mutta niiden vaikutus markkinoihin on ollut toistaiseksi verrataen pieni.

Peillä on kuitenkin suuret suunnitelmat, ja hän onkin tulevan puhelinjulkistuksen edellä päätynyt vahvistamaan johtoporrasta uudella rekrytoinnilla. Nothing saa uuden pomon kun Kyle Kiang, OnePlussan entinen markkinointijohtaja, ottaa roolin yhtiön Yhdysvaltojen toimiston VP:nä.

Inverse on julkaissut raportin, jossa otetaan kantaa Nothingin tehokkaaseen osaamiskalasteluun Pein entiseltä työnantajalta, OnePlussalta. Raportin mukaan jopa 70% ohjelmistotiimistä on entisiä OnePlus-työntekijöitä.

Tuleva Nothing Phone (2) on yhtiöltä merkittävä julkaisu, sillä sen on tarkoitus kilpailla myös Yhdysvalloissa, joissa esikoismallia (kuvassa) ei virallisesti nähty. Mallin laajempi julkaisu tarkoittaa myös huomattavasti kovempia odotuksia myynnin suhteen.



Tästäkin syystä on ymmärrettävää, että juuri markkinointiin erikoistunut entinen OnePlus-pomo saa ison roolin juuri uuden laitejulkistuksen alla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S23 FE
399 € DNA
412 € Power
449 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Realme C61 (international) – hinta laskenut -29%

Realme C61 (international)
112 € Hobby Hall
156 € CDON
169 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 157 €

Samsung Galaxy A56 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -27%

Xiaomi Poco X7
249 € Hobby Hall
319 € Proshop
340 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 343 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.