Fossil lopettaa älykellojen valmistamisen

Janne Yli-Korhonen

Fossil lopettaa älykellojen valmistamisen
Fossil Group on päättänyt jättää älykellot, kertoo The Verge. Gen 6 -kellot ovat yhtiön viimeiset älykellot.

Fossilin varatoimitusjohtaja Jeff Boyer kertoo The Vergelle, että Fossil on päättänyt luopua älykelloliiketoiminnasta, sillä älykellomaailma on kehittynyt merkittävästi viime vuosien aikana. Fossil Group on valmistanut älykelloja useiden merkkien alla. Näitä ovat esimerkiksi Fossil, Skagen ja Diesel.

Fossil on julkaissut vuosien aikana erilaisia Wear OS -kelloja, mutta uusia ei siis ole enää luvassa. Fossil kuitenkin lupaa tarjota päivitystukea nykyisille malleille muutaman vuoden ajan.

Jatkossa Fossil keskittyy vähemmän älykkäisiin laitteisiin.

Wear OS -kelloissa merkittävin pelaaja on tällä hetkellä Samsung, jonka perässä tulee Google sen omilla Pixel Watch -älykelloilla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G85 – hinta laskenut -43%

Motorola Moto G85
199 € Elisa
349 € Power

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
119 € Power

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Motorola Edge 60 Pro – hinta laskenut -32%

Motorola Edge 60 Pro
439 € Gigantti
439 € Power
649 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 649 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.