Ranskassa sakot kaiutinpuhelua puhuvalle

1
Petteri Pyyny

Ranskassa 150 euron sakot kaiutin päällä puhelua puhuneelle
Ranskassa maan valtio-omisteinen junayhtiö SNCF on antanut 150 euron sakot matkustajalle, joka puhui kaiutinpuhelua.

Kaiutinpuhelulla tarkoitetaan siis puhelua, jossa puhelinta ei pidetä korvaa vasten, vaan ääni tulee puhelimen kaiuttimista siten, että muutkin kuin puhelimen käyttäjä yleensä kuulevat puhelun erittäin hyvin.

Ranskalaisten uutislähteiden mukaan miesmatkustaja oli puhumassa puhelua siskolleen Nantesin rautatieasemalla - kaiuttimen kautta. Rautatieyhtiö SNCF:n työntekijä oli pyytänyt miestä kytkemään kaiuttimen pois päältä ja puhumaan puhelunsa puhelin korvalle asetettuna.

Mies ei suostunut vaatimukseen, joten työntekijä lätkäisi hänelle 150 euron sakon. Sakon summa on noussut sittemmin jo 200 euroon, koska sakot saanut matkustaja ei maksanut sitä ajoissa.

SNCF:n mukaan Ranskan julkisen liikenteen lainsäädännössä ei erikseen kielletä puhelimeen puhumista kaiutin päällä, mutta säännöt kieltävät muiden matkustajien häiritsemisen - jos mies olisi kuunnellut puhelimen kaiuttimen kautta musiikkia, hän olisi saanut siitäkin samat sakot.



The Localin mukaan laki kattaa myös "kaikki alueet ja rakennukset jotka on tarkoitettu julkisen liikenteen käyttöön" eli myös rautatieasemat. Ranskassa SNCF:n työntekijöillä on oikeus antaa sakot sääntöjen rikkomisesta suoraan asiakkaille, ilman tarvetta poliisille.

Lainsäädäntö koskee tältä osin vain kaukojunia, ei paikallisjunia tai vaikkapa Pariisin sisäistä julkista liikennettä.

Lue myös: Opas: Näin kuuntelet WhatsApp-ääniviestit ilman kuulokkeita, mutta muiden kuulematta


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola ThinkPhone 25
299 € Hobby Hall
454 € Proshop
499 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Samsung Galaxy A17 (4G) – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy A17 (4G)
139 € Hobby Hall
169 € Gigantti
169 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -16%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 506 €

Motorola Edge 50 Neo – hinta laskenut -11%

Motorola Edge 50 Neo
327 € Gigantti
327 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 367 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.