Nokian MeeGo-puhelin edistyy - tulossa jo kesäkuussa?

11
Teemu Laitila

Nokian MeeGo-puhelin edistyy - tulossa jo kesäkuussa?
Nokian tuleva MeeGo-puhelin ja sen kohtalo uuden älypuhelinstrategian aikana on herättänyt paljon spekulaatiota ja keskustelua. Keväällä Nokia vahvisti Barcelonassa, että puhelin tulee olemaan nimeltään N950 ja raudan luvattiin olevan hyvällä tasolla. Ensimmäiset merkit projektin mahdollisesta valmistumisesta saadaan Yhdysvalloista, jossa Wireless Goodnes -sivusto on havainnut viestintäviranomaisten lupakäsittelyssä esiintyneen RM-680-nimellä tunnetun puhelimen kaaviokuvan.

Oletettavasti näyttöosan alapuolta esittävä kaaviokuva paljastaa laitteen noudattavan muotoilultaan N8:n ja E7:n muotokieltä, mikä käy yksiin myös aikaisemmin nettiin vuotaneiden prototyyppimallien muotoilun kanssa.



Valitettavasti FCC:n raportissa otetaan kantaa lähinnä puhelimen radiolaitteiden toimintaan ja kuvat puhelimen muista osista eivät ole vielä julkista tietoa. FCC:n dokumenteista käy kuitenkin ilmi tuki lähes kaikille mahdollisille taajuusalueille.

Nokia ei ole antanut juuri tietoja puhelimen mahdollisesta julkaisuajankohdasta. Wireless Goodnes -sivuston mukaan FCC:n tietojen salassapitovelvollisuus puhelimen sisäosien kuvien osalta päättyy kesäkuun 24 päivä, mikä antaisi ymmärtää puhelimen julkaisupäivän ajoittuvan kesälle.



Päivitys: Useat jo aiemmin vuotaneisiin kuviin tehdyt vertailut tuntuvat vahvistavan FCC:n kaaviokuvien esittävän jo kertaalleen Nokian hyllyttämäksi huhuttua qwerty-näppäimistöllä varustettua mallia. FCC:n testiraportissa kuvaillaan antennien sjoittuvan esiin liukuvan näppäimistön eri puolille, mikä vahvistaa ainakin fyysisen näppäimistön olemassaolon.


Yhtäläisyyksistä huolimatta tuleva malli saattaa ulkonäkönsä puolesta erota aiemmin vuodetuista kuvista

Puhelimen julkaisuajankohdasta ei ole tarkkaa tietoa, mutta puhelinvertailu.comin tietojen mukaan laite saapuu "viimeistään syksyllä". Nokia kuitenkin saanee puhelimen ulos vielä ennen syksyä, sillä Arguelles Pictures -niminen videotuotantoyhtiö möläytti (jo poistetussa) Twitter-viestissään, että yhtiö on "aloittamassa työt kesällä saapuvan N950-nimisen kosketusnäytöllisen 4G-puhelimen mainospätkän kuvaamiseksi"


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (11)

N900x
N900x

2

Niin, kuvassahan ei ole puhelimen pohja. Kuvan T-kirjainta muistuttavasta kohdasta lähtee qwerty-näppiksen kaapeli. Eli kuvassa on näkymä "näppiksen ja näytön" välistä.

Vastaa
Thor1993
Thor1993

8

Toivottavasti myy hyvin, koska se saattas johtaa siihen, että tän kehitykstä jatkettais ainakin jossain määrin.

Vastaa
DeeGeeFi
DeeGeeFi

9

Toisaalta hyvä että tulee jotain jolla korvata ikääntyvä N900, mutta jos tuo on tosiaan sama laite joka on ollut jo iät ja ajat kehityksessä, sen rauta voi olla hieman "vanhahtavaa". Eli luultavasti vieläkin vain OMAP3 36xx mallia. Toisaalta N900:ssakin riittää aika hyvin tehot, kun vain muistia olisi enemmän.
Eniten itseä N900:ssa vaivaa erittäin paha jumiintuminen kun jokin softa käyttää kaiken muistin ja laite alkaa swappaamaan julmetun hitaaseen flashiin. Tuossa toivottavasti on ainakin 512MB, mutta kesäkuussahan se viimmeistään nähdään.

Vastaa
Tnoi
Tnoi

10

Itse kyllä tykkään todella paljon tuon puhelimen ulkonäöstä. Pikkasen jotain pientä detailija voi parantaa, mutta näyttää jo nyt pirun tyylikkäältä ja erottuu massasta hyvin positiivisella tavalla. Ei niitä lässähtäneita iSämpylöitä jaksa kattella.

Nyt vaan toivotaan että tuo on oikeasti tuloillaan!

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.