Applen kellohuhut kiihtyvät: näyttö kaarevasta lasista

1
Teemu Laitila

Applen kellohuhut kiihtyvät: näyttö kaarevasta lasista
Applen älykello alkaa vaikuttaa yhä todennäköisemmältä, sillä kaksi yleensä luotettavaa julkaisua kertovat saaneensa vahvistuksen kehitystyön edistymisestä. Sekä New York Times että Wall Street Journal raportoivat omiin lähteisiinsä perustuen, että iOS-järjestelmään perustuva älykello on työn alla.

Tällä hetkellä laitteen ominaisuuksista ei ole tarkempia tietoja, mutta NYT:n lähteiden mukaan kellossa on tarkoitus hyödyntää taipuisaa lasia, jolla sen näytöstä voidaan rakentaa kaareva ja paremmin ranteeseen sopiva. Älykellot eivät ole enää varsinaisesti uusi ajatus, mutta NYT:lle puhuneiden lähteiden mukaan Applen tuote tulee olemana uniiki, sillä "yhtiö ymmärtää, miten lasipinta voidaan saada taipumaan kehon ympärille".

Tekniikka kaarevan näytön rakentamiseen on jo olemassa, sillä erityisesti Gorilla Glass -lasistaan tuttu Corning esitteli taipuisaa Willow Glass -lasiaan valmistajille jo viime kesänä.



Käyttöjärjestelmänä kellossa tulee olemaan Applen mobiililaitteissa käytetty iOS, mutta kellon muita ominaisuuksia voidaan vain arvailla. Nykyisissä älykelloissa voidaan esittää esimerkiksi tekstiviestien sisältöä, sähköpostiviestien otsikkotietoja, paikkatietoa tai esimerkiksi säätietoa. Applen tapauksessa vahva ehdokas olisi henkilökohtaisen avustajan Sirin integrointi kelloon. Sen lisäksi, että kello on puhelimen toimintojen jatke, päälle puettava tekniikka voisi tarjota myös täysin uusia mahdollisuuksia kuten elintoimintojen seurantaa.

Applen kelloprojektista kuultiin viimeksi tammikuun alussa, kun kiinalaissivusto kertoi kellon perustuvan 1,5 tuuman kokoiseen AMOLED-näyttöön. Kiinalaishuhussa laitteen julkaisua povattiin vielä tälle keväälle, mikä saattaa olla kohtalaisen optimistinen arvio.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 15T – hinta laskenut -31%

Xiaomi 15T
480 € Hobby Hall
649 € Proshop
709 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 699 €

Xiaomi 15 – hinta laskenut -30%

Xiaomi 15
861 € Hobby Hall
999 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1223 €

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -28%

Oppo Reno 14 F – hinta laskenut -25%

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.