Videolla: Nokia esitteli Symbian^3:n käyttöliittymää

16
Matti Robinson

Videolla: Nokia esitteli Symbian^3:n käyttöliittymää
Nokia on esitellyt eilen San Franciscossa tulevaa Symbian^3-käyttöjärjestelmää. Paikalla ollut Phone Dog on lisännyt tilaisuudesta videon YouTubeen, jossa Nokian David Rivas esittelee käyttöliittymää. Rivasin mukaan näytöllä nähtävä demonstraatio on erittäin lähellä lopullista tuotetta, vaikka se pyöriikin tietokoneella.

Videon mielenkiintoisimmat kohdat ovat uusi, avoimet sovellukset näyttävä moniajo-näkymä, musiikkisoitin sekä Rivasin kommentti Nokian panostamisesta monikosketukseen sekä kapasitiivisissa että resistiivisissä näytöissä. Nokia esitteli promovideolla Symbian^3:a noin kuukausi sitten Mobile World Congressin yhteydessä.

Pidemmittä puheitta itse videon pariin:



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (16)

Irekkeri
Irekkeri

3

Hyvä, ettei Nokiakaan lepää laakereillaan :) Ehkä Symbianistakin saadaan vielä käyttäjäystävällinen käyttis. Itsellä ei ollut vaikeuksia S60 5th editionin kanssa, mutta se ei selkeästikään ole kaikkien mieleen.

S60 suurimpana ongelmana tuntuu enemmänkin olevan rauta, jolla Nokia yrittää puhelimiaan pyörittää. Vahvempaa tavaraa saisi kuorien alle laittaa.

Vastaa
kikuu
kikuu

4

Ihan hyvältä näyttää, mutta mielestäni olisivat voineet unohtaa kaiken s50 5th symbianista kuvakkeita myöten ja luoda kokonaan uuden. Näyttää hieman tylsältä Androidiin verrattuna.

Vastaa
Thor1993
Thor1993

5

@9 Siis yhden sormen zoomaus toimisi esim. siten, että "tupla klickaat" screeniä, mutta jälkimmäisellä kosketuksella et nostakkaan sormea näytöstä vaan liikuttaessasi sitä ylös jotta zoomaisit sisään ja alas zoomataksesi ulos.

Tokihan tuossa puhuttiin multitouchista, mutta voi olla, että on mahdollista zoomata niin yhdellä kuin kahdella sormella, mutta en sitten tiedä..

Ite Symbianhan alkaa näyttää ihan hyvältä ja kun muistaa, että ulkonäön saa muutettua parissa sekunnissa haluamakseen vaihtamalla teemaa niin eiköhän se ihan hyvä ole vaikka ite kyllä kallistun MeeGon puolelle.

Vastaa
Phiideer
Phiideer

6

@12

Jos se olisi niin helppoa keksiä niitä nerokkaita tapoja, niin kaikkihan ne jo keksisi heti.
Sitä paitsi Maemoa ja Symbiania tekee/teki eri ihmiset.

Vastaa
Stonik
Stonik

9

N900:n pyörityszoomi tuntuu toimivan erittäin näppärästi jopa peukalolla, sen kuin pyörittelee vaikkapa oikeassa reunassa. Algoritmi on muutenkin ilmeisen fiksu, sillä ympyrän halkaisijalla ei ole mitään väliä, se voi olla vaikka neliösentin alueella, tai koko näytön kokoinen. Aina toimii silti.

Vastaa
Phiideer
Phiideer

10

@21

Vaikuttaako se ympyrän halkaisija zoomauksen nopeuteen? Eli on sama efekti, jos pienellä ympyrällä pyöräyttää kokonaisen kierroksen verrattuna isoon ympyrään...?

Vastaa
Stonik
Stonik

11

@22

"Näppituntumalta" halkaisijan suurentuessa zoom hidastuu. Pikkuisen hankala tuota on käytännössä mitata. :)

Vastaa
poppah
poppah

12

Se yhden sormen zoom voisi toimia vaikka oletuksena kuvalle, ellei muita tiloja ole ääritetty. Ylös zoom in ja alas zoom out yhdella sormella. Sivuilla sitten vaikka kuvan vaihto ja napautus saa valikon esiin tai vaihtaa vain moodia (vielä parempi). Luulin, että noin se toimiikin ja toivoisin että luulin oikein. En jaksa miettiä kun oon siivuissa.

Vastaa
miksuh2
miksuh2

13

@8

"Moniajosta: miksi ihmeessä symbbari kolmosessa on edelleen "aloitusnäyttö" ja "valikko" lueteltuina moniajonäkymässä? Täysin epäloogista ja turhaa tilanvientiä"

Moniajonäkymällä varmaankin tarkotat näkymää missä näkyy ajossa olevat sovellukset. Mikä siinä nyt muka on epäloogista? Tuo mahdollistaa siirtynmisen suoraan jostain sovelluksesta alotusnäytölle tai valikkoon.

Vastaa
kikuu
kikuu

14

@8 Epäloogista, mitä vit??? :D

Ite omassa nokia 5800 käytän tuota sama systeemiä päivittäin, eli siirren aloitusnäytölle tuota kautta sulkematta ohjelmaa. Loistava ominaisuus.

Vastaa
Phiideer
Phiideer

15

@27
Jos näppäimistöstä löytyy E-sarjalaisista tuttu koti-näppäin, niin ei niillä linkeillä tehtähallinnassa(taskmanager) tee mielestäni hirveästi. Kotinäppäintä painamalla pääsee aloitusnäyttöön ja kahdesti painamalla valikkoon. Tiedä sitten onko redundanssi tässä hyvä vai huono.
Ja hassua on kuitenkin se, että käsitteellisesti aloitusnäyttö ja valikko (epäsuorasti) rinnastetaan ohjelmiin tehtävänhallinnan linkkien takia.

Vastaa
Phiideer
Phiideer

16

@29
Rinnastukseen sellainen lisäys, että siitäkin huolimatta mielestäni huono idea, vaikka aloitusnäyttö on ilmeisesti korvattavissa toisella.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.