Digia esitteli kehittämäänsä MeeGo-käyttöliittymää

9
Manu Pitkänen

Digia esitteli kehittämäänsä MeeGo-käyttöliittymää
Suomalainen ohjelmistoyhtiö Digia on esitellyt MeeGo-käyytöjärjestelmälle kehittämäänsä kolmiulotteista käyttöliittymää. Digian mukaan se kehitti graafisen käyttöliittymän kuukaudessa.

Kuten alla olevasta videosta voi nähdä, on käyttöliittymä on kuin merenpohja. Pikakuvakkeet esitetään kuplina, joita voi siirrellä ympäri merenpohjaa niin korkeus-, leveys- kuin syvyyssuunnassakin. Videolla käyttöliittymää esitellään niin IdeaPad S10-3t -minikannettavassa kuin Nokian N900 -puhelimessakin.

Minikannettavien ja älypuhelinten lisäksi MeeGo-käyttöjärjestelmää voidaan hyödyntää hyvin kirjavassa joukossa laitteita. Nokian ensimmäinen MeeGo-pohjainen älypuhelin näkee päivänvalon ensi vuoden aikana.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Honor Magic V6 – hinta laskenut -22%

Honor Magic V6
1499 € Elisa
1499 € DNA
1854 € Linné Elektronik

Alin hinta viikko sitten: 1926 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy A16 (4G)
155 € Hobby Hall
189 € Power
199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 189 €

Kommentit (9)

eebet
eebet

2

Näyttää kyllä Meegon tulevaisuus aika valosalta, kun näitä kaikenlaisia sovelluksia alkaa pikkuhiljaa ilmestymään vähän joka puolelta

Vastaa
akse
akse

6

@3@5
Luultavasti vähän tahmea tommonen karkki tuossa puhelimessa, vielä. Tuota handset meegoa ei ole juurikaan vielä optimoitu, ei tainnu grafiikkakiihdytystäkään hyödyntää vielä kovin hyvin(jossain oli joku demo uusilla ajureilla ja oli tosi smoothi).

Mua ei miellyttäny tommoset efektit.. printtais ennemmin vaikka tekstiä ruudulle niin olis selkeempi.

Vastaa
3rp3
3rp3

7

"One month, one developer"
On kyllä loistavaa työtä! :D
Ei tuo ehkä kovin käytettävä oo, mutta hyvää mainosta mahdollisuuksista.
Työpöytäkuutio Compizin tyyliin ois mukava: katolle moniajo, sivuille työpöytiä, ja pohjaan valikko... :P

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.