Nokian tulos heikkeni viimeisellä neljänneksellä

2
Teemu Laitila

Nokian tulos heikkeni viimeisellä neljänneksellä
Nokia on tänään julkistanut edellisen vuoden viimeisen neljänneksen taloudelliset tunnuslukunsa. Liikevaihto pysyi lähes ennallaan, mutta liikevoitto väheni runsaalla 300 miljoonalla vuodentakaiseen nähden. Huolimatta liikevoiton rajusta pudotuksesta Nokian tulos osaketta kohden oli parempi kuin markkinoilla ennakoitiin.

Syyksi heikkoon tulokseen Nokia on kertonut kalliimpien älypuhelinten heikon menekin kilpailijoihin nähden. Tästä huolimatta keskihintaisten puhelinten aiempaa suurempi menekki kasvatti myytyjen puhelinten keskihintaa neljällä eurolla 69 euroon saakka.

Eri yksiköistä Laitteet ja palvelut -yksikön liikevoitto tippui 24 prosenttia viime vuoteen nähden ja mobiiliverkkoja toimittava Nokia Siemens Networkin tulos putosi 28 prosenttia. Sen sijaan Nokian omistama karttayhtiö NAVTEQ kasvatti liikevoittoaan jopa 85 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 Fusion Power – hinta laskenut -29%

Motorola Edge 70 Fusion Power
389 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 549 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
249 € DNA
299 € Verkkokauppa.com
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentit (2)

djtob
djtob

1

Androidia ei koskaan tule Nokiaan. Sen näkee jo, että aika monilla valmistajien tulokset tipahti. iPhonen Android on ohittanut jenkeissä. Tämä vuosi lupaa hyvää Nokialle, kun on tulossa uusia malleja ja sitten se MeeGo.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.