Täysin uusi asia Lumia 800 ei suomalaisillekkaan ole, sillä muutamat verkkokaupat ovat jo aiemmin tilanneet yksittäisiä myytäviä eriä ulkomaisilta toimittajilta.
DNA avasi jo joulukuussa puhelimesta kiinnostuneille ennakkorekisteröintisivuston ja yhtiön mukaan kiinnostus Lumia 800:ta kohtaa on ollut valtaisaa. "Kiinnostuneiden valtava määrä on selkeä osoitus siitä, että Nokia LUMIA on todella odotettu laiteuutuus. Uskomme, että puhelin saa ostajat nopeasti liikkeelle", sanoo DNA:n puheliiketoiminnasta vastaava johtaja Cedric Kamtsan.
Myös Elisa aloittaa uuden Windows-Nokian toimitukset asiakkailleen helmikuussa. Elisalla pidetään erityisen mielenkiintoisena Lumia 800:n mahdollista käyttöä suomalaisyrityksissä, joissa Nokialla on perinteisesti ollut erittäin vahva rooli.
Lumia 800:n hinta vaihtelee operaattoreittain. DNA myy laitetta kertamaksulla ilman liittymää 459 euron hintaan. Elisalla laitteen hinnaksi kerrotaan ilman liittymää 479 euroa. Soneralta puhelimen saa halvimmillaan hintaan 384 euroa, mutta vain 24kk liittymäsopimukseen yhdistettynä.
Lisäksi Lumiaa myy moni suomalainen verkkokauppa ilman kytkyjä ja operaattorilukitusta.
Uskotko Lumia 800:n menekin nousevan esimerkiksi yllätyshitiksi nousseen N9:n tasolle?
Edit 11:09: Lisätty Elisan osuus ja uusia hintoja.

Kommentit (21)
näyttäs muillakin olevan tarjolla... Tai ainakin elisa ja sonera mainostaa etusivuillaan.
Hyvä juttu, saattaapi mennä hankintaan. Olen jotenkin tykästynyt tähän Win Phoneen. Olen testaillut jonkin aikaa muiden valmistajien värkkejä, mutta kyllä sen Nokia olla pitää.
Eiköhän siitä menestys tule, vaikka osittain WP7 on vielä lasten kengissä, mutta tietyissä asioissa se on kilpailijoitaan edellä.
Niin ja Nokiasta vielä sen verran, että suomalainen ainakin ostaa suomalaista. Varsinkin kun on noin tyylikäs puhelin kyseessä. Raudaltaanhan toi ei oo täyttä Nokiaa, mutta eiköhän tulevissa malleissa sekin seikka tule muuttumaan.
@5: Kätevämpi ja sujuvampi se on käyttää kuin esimerkiksi Android. Android tökkii, miettii ja pyytelee usein anteeksi ku joku ohjelma kaatuu. Ja se on myös helpommin lähestyttävä käyttöjärjestelmä tavallisen tallaajan näkökulmasta, joka ei tiedä tekniikasta yhtään mitään. Ja nuo sovelluskehitystyökalut on ihan omassa luokassaan.
@9: Kyllähän se MeeGo loistava käyttis on. Tällä hetkellä se on paras käytettävyydeltään, mutta MeeGosta on enää turhaa puhua, koska se on kuollut ja kuopattu järjestelmä. Harmillista, mutta totta.
@6: Sama kommentti on copypastettu useampaan muuhunkin Nokia-aiheiseen uutiseen. Kaveri tahtoo vaan trollata ja provosoida.
Itse asiassa en. Koen pikemminkin tollaiset kommentit huvittavina, sillä tuosta näkee, että tietoa ei ole yhtään, vaan kauhee rage on vedetty itse tehtyjen päättelyjen perusteella :DD
Siis @15
Gigantti myy puhelinta hintaan 449e http://bit.ly/xLJWf7
@9 Ihan käyttäjän näkökulmasta, kun katsoo niin androidi on kyllä käyttömukavuudeltaan jäljessä ja pahasti.
Onhan tuo ollut esim SystemaStoressa jo vähän aikaa 499e
mitä iloo on "innovatiivisesta" käyttöliittymästä kun se on paska ja ruma?
sit mikä helvetti toi on olevinaan kauheen kokoset reunat ja pieni näyttö keskellä? kuka haluaa tommosen halon
ja mitä noi saatanan laatikot on tossa työpöydällä? onko tossa edes työpöytää? mua ainakin ahdistais olla ilman
@22: Nyt on kyl vissiin vedetty muutankin kuin pulkkaa... Lue eka aiheesta tarkemmin ja perehdy siihen kunnolla, ennen kuin alat avautumaan. On aika turhaa avautua aiheesta, josta ei mitään tiedä.
@22: tässä sullle pari hyvää linkkiä, jotta tietäisit aiheesta hieman enemmän: http://www.microsoft.com/windowsphone/fi-fi/default.aspx http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Phone_7
kuka haluaa windowsin kännykkään kun sen kaa saa tapella tietokoneellakin ihan tarpeeks
@26: Itse ei ole ainakaan tarvinnut tapella pitkään aikaan tietokoneen kanssa. Ei sitten xp:n jälkeen. Vista ja seiska on itellä ainakin toiminu moitteettomasti.
@28: Aika kärjistettyä tekstiä :DD Itelläkin on kyllä N9 tällä hetkellä seuraavana ostoslistalla.
Toivotaa että Lumia laskee N9:n hintaa.. valkonen 64gb vois olla aika namu.
@31: Ei se laske. Sillä Nokia halua, että tämä käy paremmin kaupaksi kuin N9.
@33: Eiköhän se lumia tulee käymään paremmin kaupaksi, sillä sitä myydään halvempaaan hintaan ja sille tulee olemaan pidempi tuki. Tietty hyvähän se vain olisi jos N9 kävisi paremmin kaupaksi, niin Nokia ymmärtäisi, että MeeGosta ei kannattaisi luopua.
Täällä ainakin odotellaan rauhassa joku aika, jos tulee niitä ns lastentauteja.
Vastaa