Nokia: Vanhat Lumiat päivittyvät helmikuun aikana

3
Valtteri Ahonen

Nokia: Vanhat Lumiat päivittyvät helmikuun aikana
Kauan ja hartaasti odotettu vanhempien Windows-puhelinten Windows Phone 7.8 -päivitys on viimeinen alkanut tulla saataville. Nokia lupaa päivityksen tulevan kaikkien Lumia-käyttäjien ulottuville helmikuun aikana, tosin operaattoreista riippuen aikataulu saattaa vielä venyä.

Nokia kertoo blogissaan tehneensä valtavan määrän testailua, jotta päivitys olisi mahdollisimman hyvä ja vakaa. Sen saavat Lumia-mallit 510, 610, 710, 800 ja 900.

Mikäli puhelimen asetuksista on niin säädetty, ilmoittaa Lumia automaattisesti kun päivitys on ladattavissa. Asetuksen saa päälle valitsemalla Asetukset -> Puhelimen päivitys ja panemalla sieltä raksin ruutuun "Ilmoita, kun uusia päivityksiä löytyy".

Nokia julkaisi blogissaan myös alla olevan videon, joka summaa päivityksen mukanaan tuomia ominaisuuksia sekä neuvoo, kuinka itse päivittäminen tapahtuu.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -29%

Samsung Galaxy Z Fold6
1495 € CDON
1553 € Hobby Hall
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Motorola Edge 50 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 50
292 € CDON
393 € Hobby Hall
594 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 389 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Motorola Moto G55 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G55
150 € Lenovo
184 € CDON
229 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 192 €

Kommentit (3)

creativeb
creativeb

1

Eiköhän kohta joku hölmö ala taas huutelemaan ihan tosissaan menneen talven lumia juttuja. Vielä kun Windows puhelimiin saataisi erikseen äänensäädöt medialle, soittoäänille jne.

Vastaa
mcmopo
mcmopo

2

Ulkonäköön muutoksia ei muuta. Homma muuttuu piinaavaksi kohdassa 0:50. Eikä näin pitkän kehityksen jälkeen olisi voinut saada edes jotain hyödyllistä puhelimeen.

Vastaa
capuzino
capuzino

3

Nokia hoitaa päivitykset mallikkaasti, ja Galaxy S:n omistajat odottavat puolessa maailmaa (Suomessakin vielä) vielä VPU -päivitystä, eli sitä viimeistä muutosta. Vastahan vuosi sitten julkaisivat. Eihän se Samsungilla ykköslaitteena ole, mutta Google -sopimus taisi mennä niin, että ovat oikeasti tässä jo pahasti myöhässä (päivityksiä luvattava seuraavaksi 18 kuukaudeksi julkaisusta.)

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.