Nokia kertoo blogissaan tehneensä valtavan määrän testailua, jotta päivitys olisi mahdollisimman hyvä ja vakaa. Sen saavat Lumia-mallit 510, 610, 710, 800 ja 900.
Mikäli puhelimen asetuksista on niin säädetty, ilmoittaa Lumia automaattisesti kun päivitys on ladattavissa. Asetuksen saa päälle valitsemalla Asetukset -> Puhelimen päivitys ja panemalla sieltä raksin ruutuun "Ilmoita, kun uusia päivityksiä löytyy".
Nokia julkaisi blogissaan myös alla olevan videon, joka summaa päivityksen mukanaan tuomia ominaisuuksia sekä neuvoo, kuinka itse päivittäminen tapahtuu.

Kommentit (3)
Eiköhän kohta joku hölmö ala taas huutelemaan ihan tosissaan menneen talven lumia juttuja. Vielä kun Windows puhelimiin saataisi erikseen äänensäädöt medialle, soittoäänille jne.
Ulkonäköön muutoksia ei muuta. Homma muuttuu piinaavaksi kohdassa 0:50. Eikä näin pitkän kehityksen jälkeen olisi voinut saada edes jotain hyödyllistä puhelimeen.
Nokia hoitaa päivitykset mallikkaasti, ja Galaxy S:n omistajat odottavat puolessa maailmaa (Suomessakin vielä) vielä VPU -päivitystä, eli sitä viimeistä muutosta. Vastahan vuosi sitten julkaisivat. Eihän se Samsungilla ykköslaitteena ole, mutta Google -sopimus taisi mennä niin, että ovat oikeasti tässä jo pahasti myöhässä (päivityksiä luvattava seuraavaksi 18 kuukaudeksi julkaisusta.)