Tutkimuksen mukaan 5,6 prosenttia tammikuusta maaliskuun loppuun ulottuvan ensimmäisen vuosineljänneksen aikana myydyistä puhelimista perustui Windows Phone -järjestelmään. Vuosi sitten vastaava luku oli 3,7 prosenttia, tutkimuksesta uutisoiva Forbes raportoi.
Vajaan kahden prosenttiyksikön kasvu on isompi kuin mihin johtavat alustat Android ja iOS kykenivät. Androidin osuus kasvoi 49,4 prosentiin (vuosi sitten 47,9%) ja Applen osuus laski 43,7 prosenttiin (aiemmin 44,7%). Vaikka osuus on edelleen pieni, Windows Phone vaikuttaisi päihittäneen Blackberryn kilpailussa kolmannen älypuhelinkäyttöjärjestelmän asemasta. Jo vuosia vaikeuksissa painiskelleen kanadalaisen valmistajan osuus jäi tutkimuksen mukaan vain 0,9 prosenttiin, kun se vuosi sitten oli vielä 2,6 prosenttia.
Suurin potti Windows Phonen kasvusta meni Kantarin mukaan Nokialle, jonka markkinaosuus nousi vuodentakaisesta yhdestä prosentista neljään prosenttiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Se myös kertoo Windows Phonen myyntimäärien pienuudesta. Vaikka Nokian Lumia-myynti oli yleisesti ottaen kasvusuuntaista, Pohjois-Amerikassa Nokia myi yhteensä vain 400 000 laitetta ensimmäisellä vuosineljänneksellä.
Kantarin kyselytutkimuksen mukaan Windows Phone vaikuttaisi kiinnostavan erityisesti ensimmäistä älypuhelintaan ostavia. Forbesin mukaan 52 prosenttia Windows Phonen ostajista oli käyttänyt aiemmin pelkkiä peruspuhelimia. Applen iPhonen ostajien keskuudessa vastaava luku oli 45 prosenttia ja Androidin tapauksessa 49 prosenttia.
Edit 29.4.2013 13:10 Korjattu uutista.

Kommentit (7)
Tuota... Tässähän menee nyt taas iloisesti toimittajalta numerot sekaisin. Jos Yhdysvalloissa myytiin ensimmäisellä vuosineljänneksellä 10 miljoonaa älypuhelinta ja niistä 5,6% (560 000) oli Windows Phoneja, niin tuo edellämainittu "vajaan kahden prosenttiyksikön kasvu" on vajaa 200 000 Windows Phone puhelinta.
Vastaavasti jos Android tai iOS olisi kasvattanut markkinaosuuttaan vajaalla kahdella prosenttiyksiköllä, niin sekin olisi - yllätys yllätys - ollut vaajan 200 000 puhelimen kasvu. Eli aivan sama määrä. Eivätkä ne siihen pystyneet.
Tuossa vertailussa Windows Phonen pienet myyntimäärät eivät merkitse mitään. Jos katsottaisiin suhteellista kasvua (51% kasvu Windows Phonella, yksinumeroisia prosentteja muilla) niin asia olisi toinen.
@3, totta. Sekoitin kirjoittaessa myynnin kasvun ja osuuden myynnistä. Korjasin uutista siltä osin, kiitoksia hyvästä huomiosta!
Blackberry ei ole ekosysteemi vaan puhelinmallisto.
Blackberry kuuluu Qt ja *nix perheeseen ja tähän liittyvät puhelinmallistot kuuluvat uuteen ekosysteemiin joka tulee haastamaan WP puhelimet lyhyellä aikavälillä ja Android ja iOS laitteet pitemmällä aikavälillä.
Tähän tulevat kuulumaan Ubuntu Touch (Qt ja Linux based), Jollan SailFish (Qt ja linux pohjainen) sekä tuleva Samsuning Tizen (Qt ja linux). Jossain märin myös Firefoxn html5 puhelimet voidaan jossain määrin laskea tähän neljänteen ekosysteemiin.
wikipedia ekosysteemistä:
"jonkin tekniikan alan tai tuotteen ympärille muodostunut palvelujen ja oheistuotteiden verkosto "
WP puhelimissa : no joo nippa nappa, Blackberryssä ei. Varsinkin kun pohjautuu qnx:n.
Qt puhelimet ja laitteet tulevat tekemään oman verkostonsa. Kuten siten että Ubuntu Touch voidaan asentaan esim joihinkin taikka suurimpaan osaan Android laitteita. Voidaan siis ehkä jopa katsoa kaikkien Linux pohjaisten laitteiden tulevat muodostamaan vahvan ekosysteemin WP ja iOS laitteiden ylitse.
@7
Voisitko nyt jotenkin *perustella* miksi Blackberry ei ole mielestäsi ekosysteemi? Blackberryn alustan päälle tehdään, ja tehtiin ennen iPhonea paljon enemmän, ratkaisuja monissa suurissa firmoissa.
Samalla tavalla se vaikuttaisi olevan ekosysteemi kuin WP, Android, Symbian tai iOS. Toki BlackBerryn suunta on alaspäin, kuten Symbianinkin, ja en jaksa uskoa sen uuteen nousuun.
@10. Et ole Windows Phonesia kokeillut koskaan. Symbian oli yhdysvalloissa alle prosentin ja Nokia oli siellä aikoinaan operaattorivastainen ja operaattoreiden oma pahis.
@12
Taitaa trolli-oskarin harmiksi sitä lunta sataa ensi talvenakin, kun taas asteroidipilvet viistää maata huomattavasti harvemmin.