Nokian kuvaustekniikoista vastaava Juha Alakarhu Engadgetin haastattelussa (video)

1
Valtteri Ahonen

Nokian kuvaustekniikoista vastaava Juha Alakarhu Engadgetin haastattelussa (video)
Engadget sai CES-tapahtumassa käsiinsä Nokian kuvaustekniikoista vastaavan ja erityisesti PureView-teknologian isänä tunnetun Juha Alakarhun. Alakarhu puhuu Nokian 41-megapikselin kameran synnystä ja omista näkemyksistään mobiilikuvaamisen tulevaisuudesta.

Videolla Alakarhu kertoo PureView-idean syntyneen alunperin optisen zoomauksen vaikeudesta. Optisen zoomin tarve kierrettiin kasvattamalla kennon kokoa huolimatta siitä, että idea tuntui älyttömältä vuonna 2007. Myöhemmässä kehityksessä idean pohjalta syntyi zoomauksen lisäksi myös muita ominaisuuksia kuten nykyinen, pikseleiden ylinäytteistykseen nojaava konsepti.

Alakarhu kommentoi hieman myös edessä häämöttävää Microsoft-siirtoa ja sanoi odottavansa sitä innolla.

- Meillä on jo paljon hyviä ystäviä Microsoftilla ja heillä, kuten meilläkin, on vahva tiimi. Uskon, että yhdessä tulemme jatkamaan digitaalisen valokuvauksen rajojen rikkomista.



Katso koko haastattelu englanniksi alta.








Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi 12X – hinta laskenut -42%

Xiaomi 12X
802 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1378 €

Oppo A16 – hinta laskenut -39%

Oppo A16
79 € DNA
229 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Samsung Galaxy Note20 Ultra – hinta laskenut -38%

Samsung Galaxy Note20 Ultra
599 € Teleoutlet
965 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 971 €

Asus ROG Phone 6D – hinta laskenut -20%

Asus ROG Phone 6D
799 € Gigantti
799 € Proshop
799 € Power

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Kommentit (1)

Taeco
Taeco

1

Laittaisivat edes vähän parempia kameroita etupuolelle. Etupuolen kamerat kaikissa Lumioissa ovat lähes käyttökelvottomia.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.