Nokian kartat tulivat kaikkien Android-puhelimien saataville

5
Manu Pitkänen

Nokian kartat tulivat kaikkien Android-puhelimien saataville
Nokia on tuonut HERE-karttasovelluksensa kaikkien Android-laitteiden saataville. Beta-vaiheessa olevaa sovellusta ei kuitenkaan löydy Google Playstä, vaan se pitää ladata HERE:n verkkosivuilta osoitteesta here.com/beta/android.

Ennen sovelluksen lataamista omaan Android-puhelimeen, kannattaa käydä katsomassa puhelimen asetuksista (Asetukset > Tietoturva) sallivatko ne Google Playn ulkopuolisista lähteistä ladattujen ohjelmien asentamisen. HEREn verkkosivuilta ladattu ohjelma ei päivity automaattisesti, vaan päivitykset pitää asentaa käsin. Kannattaakin seurata uutisointia, jotta pysyy kärryillä päivityksistä.

HERE-sovelluksen toimivuutta testataan parhaillaan eri laittessa, mutta Nokian mukaan karttojen pitäisi toimia ainakin kaikissa niissä puhelimissa, joista löytyy Android 4.1. Gigatavu keskusmuistia ja 4–6 tuuman näyttö ovat myös suositeltavia ominaisuuksia.

Nokia julkaisi jo aiemmin karttapalvelunsa beta-version Samsungin Galaxy-puhelimille. Karttojen on luvattu ilmestyvän lähiaikoina myös iPhonelle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -27%

Nothing Phone (2a)
261 € CDON
359 € Proshop
360 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentit (5)

mcmopo
mcmopo

3

Itselläkään ei toiminut suoraan latausta avaamalla (4.4 kitkat). Mutta käyttäen erillistä tiedoston hallinta ohjelmaa (ES file explorer) onnistui asennus hyvin. Pieni ongelma tuli kyllä karttoja ladatessa kun suomea en löytänyt erillisenä vaan joutuu vissii lataamaan koko euroopan (noin 9gt). Pitää siivoilla hieman roinaa muistikortilta ja yrittää uudelleen.

Vastaa
Caliber
Caliber

4

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Caliber:

Pitäisi ja pitäisi. Ei toimi N5:ssa Android 5.0:lla. Aika kauaskatseista toimintaa. Amatöörit.
Edit. Siis asentamaan pystyy, mutta käynnistäessä kaatuu, ei taida toimia ART:lla?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.