Nokian jättiyllätyksen seuraus: Haluaa eroon HERE-kartoista

5
Manu Pitkänen

Nokian jättiyllätyksen seuraus: Haluaa eroon HERE-kartoista
Nokia on vahvistanut tänään, että käynnissä olevan Alcatel-Lucent-yritysjärjestelyn lisäksi se on aloittanut HERE-karttabisneksen "strategisten vaihtoehtojen arvioinnin". Käytännössä se tarkoittaa sitä, että Nokia etsii kartoilleensa ostajaa.

Bloomberg kertoi jo viime viikolla Nokian etsivän HERE-kartoille ostajaa, mikä tämänpäiväisessä lehdistötiedotteessa on haluttu myöntää todeksi. Yleensä yritysjärjestelyitä pohditaan julkiselta silmältä piilossa, mutta jostain syystä Nokia on halunnut toimia tässä kohtaa avoimin kortein.

HERE:n avoimella myynti-ilmoituksella saatetaan hakea teknologiasektorilta uusia ostajaehdokkaita, mikä samalla johtaisi Nokian kannalta edulliseen tarjouskilpailuun. Bloombergin mukaan ainakin kyytipalvelu Uber ja saksalaiset automerkit ovat olleet kiinnostuneita ostamaan HERE-yksikön.

Nokia aikoo profiloitua jatkossa pelkäksi verkkolaiteyhtiöksi ja tässä muotissa karttaliiketoiminta näkyy muusta kovin erillisenä toimintana. Sen takia Nokia haluaisi myydä HERE-kartat ennen kuin se yhdistyy Alcatel-Lucentin kanssa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -27%

Nothing Phone (2a)
261 € CDON
359 € Proshop
360 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentit (5)

teppoI
teppoI

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Datanen:

Ja mitä käy sitten Heren ilmaisille navigointisovelluksille? Poistuvatko ne kaupan yhteydessä?

Sehän riippuu kuka on ostaja ja mikä on heidän strategia. Tällähän hetkellä HERE:n karttasovellusten ympärillä ei ole minkäänlaista liiketoimintaa, niiden avulla kerätään lähinnä dataa autoille tarkoitettujen karttojen parantamiseksi.

Vastaa
dRD
dRD

3

Navteqistä maksettiin aikanaan 5,4 miljardia.. En osaa oikein nähdä, että karttabisneksellä olisi tuollaista arvoa enää nykyisin, vaikka kartat ja karttadata ovatkin kiinteä osa lähes kaikkea modernia teknologiaa.

Vastaa
Calileon
Calileon

4

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Datanen:

Ja mitä käy sitten Heren ilmaisille navigointisovelluksille? Poistuvatko ne kaupan yhteydessä?

Ei ainakaan Windows Phoneista koska Microsoft on ne lisensoinut, en tosin tiedä kuinka pitkään sopimus on voimassa. Voimassa olevat sopimuksethan siirtyvät kaupan mukana ja sanktioita tulee uudelle omistajalle jos purkaa lisenssisopparin. iOS ja Android -sovelluksista paha sanoa koska niistä vastaa yksin Nokia.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.