Microsoftin visio: Älypuhelin + iso näyttö = tietokone

3
Manu Pitkänen

Microsoftin visio: Älypuhelin + iso näyttö = tietokone
Motorola leikitteli jo vuonna 2011 ajatuksella, että älypuhelin voisi korvata kokonaan tietokoneen: älypuhelin (Photon 4G) voitaisiin kiinnittää isoon näyttöön telakan kautta ja käyttöliittymä mukautuu sille sopivaksi. Microsoft on nyt tuomassa tämän saman konseptin omaan ekosysteemiinsä uuden Continuum for Phones -tekniikan avulla.

Continuumissa puhelin kytketään HDMI-näyttöön, minkä jälkeen puhelimeen asennettuja universaaleita sovelluksia voidaan käyttää tietokonemaisesti Bluetooth-hiiren ja -näppäimistön avulla. Järjestelmä ei kuitenkaan tuo täyttä PC-käyttökokemusta, sillä ikkunoitujen Win32-sovellusten suorittaminen työpöydällä ei ole mahdollista. Windows 10:lle suunniteltujen sovellusten käyttö onnistuu kuitenkin varsin ketterästi.

Continuumin ja Motrolan telakointijärjestelmää vastaavaa konseptia kehitti myös Ubuntu vuoden 2012 aikoihin.

Microsoft ilmoitti aiemmin, että se aikoo mahdollistaa Android- ja iOS-sovellusten porttaamisen Windowsille.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -49%

Google Pixel 9 Pro
589 € Elisa
969 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1149 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola Razr 60 Ultra – hinta laskenut -31%

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (3)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.