Arvio: Galaxy S6:n myyntiluvut lähellä tavotteita

Matti Robinson

Arvio: Galaxy S6:n myyntiluvut lähellä tavotteita
Samsungin uusimman lippulaivan myynti vaikutti alkuun lupaavalta ja useat mallit loppuivat kaupan hyllyiltä. Todennäköisesti toimitukset olivat kuitenkin arvioitua pienempiä ja pian selvisi, ettei myynti ollutkaan odotettua.

Uudet arvioit Samsungin lippulaivan tämän vuoden myynnistä kertovat, että vaikka tavoite voi jäädä saavuttamatta, niin massiivista pettymystä ei ole odotettavissa. Yonhap News kertoo Deutsche Bankin arvioista, joiden mukaan Samsung myisi tämän vuoden puolella 45 miljoonaa Galaxy S6 -laitetta.

Samsungin on aiemmin arvioitu ylittävän 50 miljoonaa. Parhaimmat arvioit ennen laitteen kauppoihin saapumista enteilivät jopa 70 miljoonasta myydystä laitteesta, mutta se jää selvästi saavuttamatta.



Ennätyksellistä vuotta Galaxy S -malleille ei tullut, mutta torjuntavoitosta voisi puhua jos 45 miljoonaa ylittyy. Muun muassa Suomessa kuitenkin Samsung on jäänyt viikko toisensa jälkeen iPhone-mallien jyrän alle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy S23 FE – hinta laskenut -47%

Samsung Galaxy S23 FE
299 € Elisa
560 € CDON
638 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 560 €

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A05s – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A05s
69 € Gigantti
69 € DNA
79 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Google Pixel 9a – hinta laskenut -28%

Google Pixel 9a
399 € Verkkokauppa.com
399 € Gigantti
399 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 557 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.