Paljastus: Uusi Nokia-lippulaiva kehiteillä

1
Manu Pitkänen

Paljastus: Uusi Nokia-lippulaiva kehiteillä
Nokia Kiina on kertonut Weibo-tilinsä kautta HMD Globalin kehittävän parhaillaan Snapdragon 835:een perustuvaa älypuhelinta. Asiasta uutisoi Nokia Power User -verkkosivusto.

Sinällään tiedossa ei ole mitään ihmeellistä tai yllättävää. Jos HMD Global ylipäänsä kehittää lippulaivatasoista Android-älypuhelinta, on Qualcommin järjestelmäpiiri suhteellisen selvä valinta. Esimerkiksi MediaTekin järjestelmäpiirejä näkyy puhelimissa suhteellisen vähän, joten olisi suurempi yllätys jos HMD Global ei olisi valinnut Snapdragonia puhelimeensa.

Pitää tietysti muistaa sekin fakta, että yhtiöiden some-tilien ylläpidossa ei ole välttämättä minkäänlaista tietoa yhtiön tulevista laitejulkistuksista. Tästä syystä tilit eivät ole välttämättä erityisen luotettavia lähteitä, vaikka ne ovatkin yritysten virallisia tiedotuskanavia.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Flip8 – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy Z Flip8
861 € Hobby Hall
1290 € Samsung
1369 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Realme 16 Pro – hinta laskenut -33%

Realme 16 Pro
299 € Power
299 € DNA
449 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 449 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10 Pro XL
899 € Elisa
959 € Proshop
1223 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.