Sopimuspommi: Apple ja Nokia syventävät yhteistyötä

1
Manu Pitkänen

Sopimuspommi: Apple ja Nokia syventävät yhteistyötä
Nokia ja Apple ovat tänään ilmoittaneet sopineensa viime jouluna alkaneen patenttiriidan, minkä myötä Apple on lisensoinut Nokian patentteja tuleviksi vuosiksi. Lisäksi yhtiöt aikovat syventää liiketoiminnallista yhteistyötä.

Liiketoiminnallinen yhteistyö näkyy esimerkiksi Withings-terveyslaitteiden palaamisena Applen myymälöiden valikoimiin. Lisäksi Nokia toimittaa Applelle tiettyjä verkkoinfrastruktuurituotteita ja -palveluita, mutta näitä tuotteita ei eritelty sen tarkemmin lehdistötiedotteessa. Apple ja Nokia selvittävät lisäksi tulevia yhteistyömahdollisuuksia digitaaliseen terveydenhuoltoon liittyvissä laajemmissa hankkeissa.

Sopimuksen tarkemmat yksityiskohdat ovat luottamuksellisia, mutta Nokia tulee saamaan Applelta ennakkomaksun ja sekä muita lisätuloja sopimuksen voimassaoloaikana. Ennakkomaksun vuoksi Nokia aikoo antaa kattavan päivityksen pääomarakenteen optimointiohjelmastaan vuoden 2017 kolmannen neljänneksen tulosjulkistuksensa yhteydessä.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
1399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentit (1)

Jonahan
Jonahan

1

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Ademeion:

Eli Nokia voitti patenttiriidan :-).

Voittajaa on vaikea objektiivisesti määritellä kun tietoa sopimuksen yksityiskohdista ei ole saatavilla. Itse sanoisin, että molemmat voittivat kun ei menty oikeuteen asti, jossa kärjistetysti vain lakimiehet voittavat.

Kun molemmat ovat sopimuksen allekirjoittaneet lienevät molemmat sopimukseen tyytyväisiä, muussa tapauksessa prosessi jatkuisi.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.