Nokia 8:sta tulee uusi versio – Tuplasti enemmän tallennustilaa

2
Manu Pitkänen

Nokia 8:sta tulee uusi versio – Tuplasti enemmän tallennustilaa
Elokuussa tuotemallistoaan lippulaivapuhelimella täydentänyt HMD Global on esitellyt uuden version Nokia 8:sta. Uutukaisesta löytyy kuusi gigatavua käyttömuistia ja 128 gigatavua tallennusmuistia. Suomessa sen myynti alkaa 10. lokakuuta ja 6 gigatavun Nokia 8:n suositeltu vähittäismyyntihinta on 649 euroa.

Aiemmin esitellyssä Nokia 8:ssa oli 64 gigatavua tallennustilaa ja 4 gigatavua käyttömuistia, mutta muutoin puhelimien tekniset ominaisuudet ovat samat – bothie-kuvia ottavista 13 megapikselin kameroista Nokia Ozo -tilaäänitallennukseen saakka.

Pienemmällä muistilla varustetun Nokia 8:n hinta Suomessa on noin 579 euroa, joten tuplasti suuremmasta tallennustilasta ja keskusmuistin kahdesta ylimääräisestä gigatavusta joutuu pulittamaan 70 euroa ylimääräistä.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -30%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Nothing Phone (2a) – hinta laskenut -27%

Nothing Phone (2a)
261 € CDON
359 € Proshop
360 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentit (2)

johtaja59
johtaja59

1

Kilpailee tavallaan Xiaomi Mi 6:n kanssa, paitsi Xiaomi on haittaohjelmia täynnä (ellei sitä roottaa) ja Nokiassa puhdas Android.

Vastaa
Näppishemmo
Näppishemmo

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti johtaja59:

Kilpailee tavallaan Xiaomi Mi 6:n kanssa, paitsi Xiaomi on haittaohjelmia täynnä (ellei sitä roottaa) ja Nokiassa puhdas Android.

Ja Nokia tarjoaa mahdollisesti paremman päivitystuen mikä on suuri etu tietoturvan kannalta.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.