OPAS: Näin valitset itsellesi robotti-imurinRoborockin vuoden 2025 valikoima vertailussa

Vihdoin myös Suomessa – eSIM korvaa SIM-kortit

1
Manu Pitkänen

Vihdoin myös Suomessa – eSIM korvaa SIM-kortit
Samsungin eilen esittelemä Galaxy Watch -älykello sisältää tuen eSIM-teknologialle eli kelloon on sisäänrakennettu piiri, joka kykenee tunnistamaan käyttäjän matkapuhelinliittymäoikeudet. Teknologian ansiosta irrotettavista SIM-korteista tulee turhia.

4G-yhteydet sisältävän kellon eSIM-ratkaisua lupaa tukea suomalaisista teleoperaattoreista ainakin Telia. Sisäänrakennetulla SIM-kortilla on muutamia etuja, kuten se, että laitteista voidaan suunnitella integroidumpia eli pienempiä ja vesitiiviimpiä. Joku voi nähdä asiassa myös ekologisia piirteitä kun tarve muovisille SIM-korteille ja niiden kuljettamiselle vähenee.

Lisäksi laitteen käyttämään liittymää voi vaihtaa digitaalisesti ilman kortin vaihtamista. Operaattoreiden ja liittymien kilpailuttaminen on helpompaa, kun kynnys vaihtaa operaattoria on SIM-kortittomuuden ansiosta vaivatonta.





Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic6 Lite – hinta laskenut -40%

Honor Magic6 Lite
149 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Honor 200 Smart – hinta laskenut -34%

Honor 200 Smart
99 € Elisa
128 € Power
149 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Honor X6b (4G) – hinta laskenut -27%

Honor X6b (4G)
99 € DNA
136 € CDON
149 € Power

Alin hinta viikko sitten: 135 €

Samsung Galaxy S25 Edge – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy S25 Edge
563 € Tekniikkaosat
826 € CDON
949 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 746 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.